0
INFORMACJE PRAKTYCZNE MEDIOLAN ZWIEDZANIE

Katedra w Mediolanie – bilety, taras widokowy, wózek dziecięcy i inwalidzki. Wszystko o Duomo.

katedra duomo mediolan bilety

Co jak co, ale katedrę Duomo w Mediolanie musicie zobaczyć. Nie ma zmiłuj, nie ma bata. To perła. Majstersztyk. Do dziś pamiętam, jak pierwszy raz w 2014 roku wyszłam z podziemi metra na placu Duomo i prawie dostałam zawrotu głowy z wrażenia! To będzie wpis z cyklu konkretnych i bardzo praktycznych. Wiecie, że ja w bawełnę owijać nie lubię.

Dowiecie się przede wszystkim jakie bilety do katedry Duomo kupić, jak się ubrać do środka, jak wygląda temat wjazdu na dach katedry oraz na co się nastawić, jeśli macie ze sobą wózek dziecięcy lub potrzebujecie wjazdu dla wózka inwalidzkiego.  

Duomo w Mediolanie – co zobaczyć?

Katedra w Mediolanie to największy kościół we Włoszech! Mimo, że bazylika Świętego Piotra utrzymuje pierwszą pozycję na świecie, to jednak znajduje się ona w Państwie Watykańskim. Nie będę się tutaj jakoś szeroko rozpisywać w kwestii samej budowli i historii katedry, bo napisałam o tym oddzielny artykuł:


Ciekawostki i sekrety katedry Duomo w Mediolanie – przeczytaj artykuł

Podczas waszej wizyty w Mediolanie macie kilka możliwości zwiedzania katedry Duomo:

1. Obejrzenie katedry w środku

Wnętrze widać też po zejściu z tarasów katedry schodami (ale to tylko przejście, więc nie zobaczycie środka w całej okazałości).

2. Wjechanie na tarasy i dach Duomo

Na dachu rozciąga się naprawdę piękny widok! No i polecam to doświadczenie. Latem na dachu Duomo organizowane są też koncerty. Istnieją dwie opcje wejście na tarasy Duomo: schodami lub windą. W dalszej części artykułu doprecyzuję wam co i jak.

3. Odwiedzenie muzeum Duomo

Tutaj warto wygospodarować trochę więcej czasu i jest to miejsce dla najbardziej dociekliwych, bowiem w środku jest sporo do zobaczenia. Muzeum znajduje się na piazza Duomo 12, czyli w budynku Palazzo Reale (Pałac Królewski). Muzeum jest otwarte we wszystkie dni za wyjątkiem środy od 10.00 do 19.00. 

4. Kościół świętego Gotarda

Dla mnie to akurat atrakcja średnio ekscytująca, ale może was zainteresuje. Zachwycać się tu można przede wszystkim pomnikiem nagrobnym Azzone Visconti i ołtarzem przedstawiającym San Carlo w chwale autorstwa Giovanniego Battisty Crespiego, znanego jako Cerano.  Bilet do muzeum Duomo zawiera także wejście do tego kościoła. Wejdziecie do niego przez muzeum.

5. Strefa archeologiczna

Do tej strefy możecie wejść będąc w środku katedry. Jest ona o tyle ciekawa, że możecie zobaczyć pozostałości chrzcielnicy San Giovanni alle Fonti (pierwsza chrzcielnica w Mediolanie) oraz szczątki bazyliki Świętej Tekli. W największym uproszczeniu mówiąc: widać tu po prostu jak wyglądał plac Duomo zanim powstała katedra. 

Bilety do katedry Duomo w Mediolanie – rodzaje i ceny

Za wyjątkiem biletów na samo wejście na tarasy (w opcji windą lub schodami) pozostałe zakupione bilety mają ważności przez 3 dni od daty wybranego dnia zwiedzania! Katedra Duomo i tarasy są otwarte w godzinach od 9.00 do 19.00, przy czym ostatnie wejście jest możliwe o 18. W trakcie kupowania bilatów oprócz wyboru daty wybieracie również przedział godzinowy wejścia.

I tutaj kombinacje i rodzaje biletów wyglądają w ten sposób:

1. Duomo, tarasy (schodami), muzeum Duomo i kościół San Gottardo

Cena: €16 (ulgowy €8)

2. Duomo, tarasy (windą), muzeum Duomo i kościół San Gottardo

Cena:  €22 (ridotto €11)

3. Duomo + muzeum Duomo (muzeum jest niedostępne w środy)

 Cena:  € 8 (ulgowy € 4) w środę bilet kosztuje € 7 (ulgowy € 3,50)

4. Duomo + Ambrosiana

(katedra, strefa archeologiczna, tarasy po schodach, muzeum Duomo i kościół San Gottardo, Pinakoteka Ambrozjańska z dziełami Leonardo da Vinci, Raffaello, Caravaggio i Botticelli, krypta San Sepolcro
Cena:  € 30 (ulgowy €20)


5. Culture Pass

 (lub w opcji CP Plus: macie tu katedrę, strefa archeologiczną, muzeum Duomo i kościół San Gottardo, bez wejścia na taras)
Cena: € 10 (ulgowy €5) lub € 13 (ulgowy €6,50) – ta druga to wersja PLUS

6. Tarasy Duomo (schodami)

Cena:  € 13 (ulgowy € 6,50)

6. Tarasy Duomo (windą)

Cena:  € 15 (ulgowy € 7,50)

Zniżki i darmowe wejścia do Duomo w Mediolanie

Klikając powyższe rodzaje biletów już wam podlinkowałam konkretne strony gdzie możecie dokonać zakupu. Sprzedaż online dolicza zawsze jakąś minimalną dodatkową opłatę, jest to o tyle wygodne, że nie musicie stać w kolejkach do kas i tracić czasu. W przeciwnym razie możecie też kupić bilety na miejscu – kasy znajdują się po prawej stronie patrząc na wprost na Duomo.  Co do zniżek to możecie skorzystać ze zniżek:

  • rodzinnych w różnych konfiguracjach,
  • ulgowe bilety dotyczą dzieci w wieku od 6 do 18 lat,
  • darmowe wejście mają dzieciaczki od 0 do 5 roku życia za okazaniem dowodu osobistego (na stronie jednak trzeba kupić bilet i dodać opłatę 0,50€ za przedsprzedaż)

Jak się ubrać do katedry Duomo w Mediolanie i co jest zabronione?

Do katedry wystarczy zakryć ramiona, nie wchodzić w krótkich spodenkach (pod poślady) i zdjąć kapelusze – to są przepisy jak wchodzicie do środka katedry i generalnie obiektów religijnych. Na same tarasy możecie się ubrać jak chcecie, ale generalnie nie są zalecane obcasy. 

Wewnętrz Duomo i na dachu zabronione są również drony (także na samym placu Duomo – musicie zwrócić się do konserwatorium Veneranda Fabbrica del Duomo z zapytaniem o pozwolenie) oraz profesjonalne statywy do aparatów – no chyba, że dostaniecie to pozwolenie. Możecie sobie cykać fotki na selfie sticku. Dodatkowo oczywiście wjeżdżacie bez walizek i wielkich plecaków, jedzenia i picia. Przed wejściem przechodzicie kontrolę torebki. Do Duomo ani na dach nie możecie niestety zabrać swoich zwierzaków chyba, że to psy przewodnicy.

Wejście na dach Duomo z wózkiem dziecięcym lub dla osób na wózkach inwalidzkich

Wózki dziecięce

Z małymi dziećmi i wózkami sytuacja wygląda w ten sposób, że na dach katedry możecie zabrać ze sobą wózek pod warunkiem, że jest on złożony przez cała wizytę. Tutaj decyzja należy do was czy chcecie napierać prawie 250 schodów w górę na dach (później i tak będziecie schodzić schodami) czy jednak zafundować sobie większy komfort i wjechać windą.

Osoby na wózkach inwalidzkich

Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich mają z kolei inną sytuację. Do samego wejścia katedry i muzeum Duomo nie ma żadnego problemu, żeby wjechać wózkiem, bo jest od tego rampa. Co do tarasów i dachu Duomo, to dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich możliwy jest wyłącznie wjazd na pierwszy taras (ograniczony do tylnej części chóru) codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wyłącznie windą południową (77x106x130). W przypadku awarii stosowana jest winda północna (65x111x137).

WAŻNE! W związku z pracami konserwacyjnymi windy południowej, w okresie od 8 stycznia do 20 lutego 2024 r. dostęp do Tarasów Katedralnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, będzie utrudniony.

Gdzie znajdują się wejścia na dach katedry Duomo?

Jeśli chcecie zobaczyć gdzie znajdują się windy i poszczególne wejścia na tarasy katedry Duomo, to nagrałam dla was o tym krótki filmik.

To od czego zacząć zwiedzanie Mediolanu?

Zwykle, gdy pytacie mnie co zobaczyć w Mediolanie lub po prostu od czego zacząć, zwykle odpowiadam, żeby najpierw obejrzeć klasykę, czyli: Duomo, Galerię Vittorio Emanuele i Zamek Sforzów. 

Później, jak już przerobicie tradycje, to polecam wybrać się na jeden z moich autorskich spacerów po Mediolanie. Jeśli, to wasza pierwsza wizyta w mieście, to koniecznie wypróbujcie mój Och!Tour Ukryty Mediolan. Przygotowałam dla was trasę przez miasto wypełnioną ciekawostkami, knajpkami, lokalami, miejscami wartymi obejrzenia. Nie zgubicie się, bo macie konkretne wskazówki jak się poruszać po mieście, mapy i przy okazji słownik włoskich rozmówek, gdyby z jakimś Włochem nie przyszło wam się dogadać! Kliknijcie grafikę i chodźcie ze mną na spacer!

mediolan przewodnik

Ponadto, spotkasz mnie także na Facebook’u lub Instagramie a do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez mail: ochmilano@gmail.com. Jeśli potrzebujesz spaceru po Mediolanie szytego na miarę, zapytaj o twój spacer po Mediolanie tutaj.

Przyjemności,

Dominika

Chcesz sprawdzić jak wyglądają moje autorskie spacery po Mediolanie w środku? Pobierz rozdział jednego e-booka!

mediolan przewodnik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

1. 20 UKRYTYCH MIEJSC W MEDIOLANIE, KTÓRE SKUTECZNIE PRZYSPIESZAJĄ BICIE SERCA

2. GDZIE NA SHOPPING W MEDIOLANIE? PRZEWODNIK PRAKTYCZNY

3. MEDIOLAN – KOMUNIKACJA, METRO, BILETY, PARKINGI. DOJAZD Z LOTNISKA I DEPOZYT BAGAŻU

4. 30 SPRAWDZONYCH NOCLEGÓW W MEDIOLANIE – DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

5. 30 ADRESÓW GDZIE ZJEŚĆ DOBRZE W MEDIOLANIE – PASTA, RYBY, MIĘSO I INNE TOPY KUCHNI WŁOSKIEJ

Inne ciekawe wpisy