0
INFORMACJE PRAKTYCZNE MEDIOLAN

Mediolan – komunikacja, metro, bilety, parkingi. Dojazd z lotniska i depozyt bagażu

Postanowiłam, że to będzie najlepszy rodzaj posta, aby dać wam jak najbardziej praktyczne informacje o Mediolanie dotyczące komunikacji, parkingów, biletów, dojazdów z lotniska (np. Bergamo) i generalnie podróżowania po regionie Lombardii. Zapoznajcie się z treścią, a gdyby ktoś miał wątpliwości to zawsze może wrócić, bo linki i wszystkie zaktualizowane info ci sono.

MEDIOLAN – KOMUNIKACJA I DOJAZD Z LOTNISKA

Jak dojechać z lotniska Orio al Serio w Bergamo do Mediolanu?

Opcji na dojazd z lotniska w Bergamo do Mediolanu jest kilka. Możemy wybrać pomiędzy dojazdem autobusem lub pociągiem (w tym wypadku z dworca w Bergamo), a prawdziwym hitem moim zdaniem będzie pociąg łączący lotnisko w Bergamo ze Dworcem Głównym w Mediolanie. Póki co przy lotnisku Orio al Serio trwają prace i projekt ma zostać ukończony w 2026 roku. Czekamy!

AUTOBUS

Najłatwiejszym i najszybszym (ok. 50 minut drogi) sposobem dojazdu z Bergamo do Mediolanu jest autobus podstawiany na stacji bezpośrednio pod lotniskiem, zaraz przy hali przylotów po prawej stronie. Cena biletu u kierowcy kosztuje w tej chwili ok. 12 euro w jedną stronę (aktualizacja styczeń 2024) . Kupując bilety online u niektórych przewoźników można zaoszczędzić parę groszy, więc polecam to rozwiązanie.

Przewoźnicy na lotnisku w Bergamo, którzy zawiozą was na Dworzec Główny w Mediolanie to:

a. TERRAVISION kupując online bilet w jedną stronę kosztuje 10 euro. Kupując bilet również na powrót to koszt ok. 18 euro. Dużym plusem tego przewoźnika jest to, że autobusy kursują także w nocy między 1 a 6 rano średnio co godzinę. Sytuacja z rozkładem jazdy wygląda podobnie także w drugą stronę, czyli jak jedziecie z Mediolanu na lotnisko w Bergamo. Kliknij w grafikę i przejdź bezpośrednio na stronę przewoźnika!

Terravision Transfer Bergamo Milano

b. ORIO SHUTTLE – tutaj znajdziecie rozkład jazdy i godziny, a tutaj info na temat pozostałych kursów, w tym z miasta Bergamo na lotnisko Malpensa, z postojem na lotniku Orio al Serio w Bergamo.

c. AUTOSTRADALEceny za bilety też mają różne kombinacje, a tutaj zostawiam aktualny rozkład jazdy.

d. FLIBCO – funkcjonuje od lipca 2023 – bardzo czysto i punktualnie! Tutaj możecie poczytać rozkład jazdy.

AUTOBUS + POCIĄG Z DWORCA W BERGAMO

Ten wariant w sumie wychodzi najtaniej, ale trasa zajmuje więcej czasu. Przed halą przylotów w znajdziecie przystanek, z którego odjeżdża autobus (linia ATB) do miasta Bergamo. Stamtąd możecie wskoczyć w pociąg i również przyjechać do Mediolanu na Dworzec Główny.

Autobus z lotniska do miasta Bergamo to koszt 3 euro – musicie kupić bilet na taryfę C. Bilety są dostępne do kupienia przez aplikację ATB MOBILE, na pokładzie autobusu w automatach (nie wydają reszty!!), przykładając bezpośrednio kartę płatnicza do kasownika na pokładzie ( VISA VPAY, Mastercard, Maestro, American Express lub smartphone NFC Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay). Dodatkowo zostawiam link do pozostałych punktów sprzedaży.

Jak dojechać z lotniska Malpensa do Mediolanu?

Z Malpensą jest podobnie. Można skorzystać z autobusu, odjeżdżającego z lotniska lub pociągu. Podróż trwa około godzinki.

AUTOBUS

Dojeżdża do mediolańskiego Dworca Głównego (MILANO CENTRALE). Cena biletu w jedną stronę to ok. 10€ (zależy od przewoźnika). Jest kilka opcji przewoźników; FLIXBUS, TERRAVISION, AIRPORT BUS EXPRESS. Bilety możecie kupić u kierowcy lub trochę oszczędzając online (kupując bilet już na powrót też możecie przyoszczędzić).

Terravision Transfer Bergamo Milano

POCIĄG

Dojeżdża do MILANO CADORNA/MILANO CENTRALE/MILANO GARIBALDI (stacja mediolańskiego metra M1 i M2). Jest to droższa opcja. Cena biletu w jedną stronę to ok. 13€. Żeby sprawdzić godziny odjazdu i destynacje korzystajcie z tej strony lub z Malpensa Express albo strony Trenord. Bilety kupicie w biletomacie na stacji albo po prostu online. Pamiętajcie żeby bilet kupiony na stacji odbić w maszynce na peronie!! Najgorzej jest zacząć wakacje od zapłacenia kary w pociągu. Bilety kupione online lub przez aplikacje APP TRENORD nie wymagają odbijania.

Oczywiście transport w drugą stronę, czyli z Mediolanu na lotnisko Malpensa lub Orio al Serio w Bergamo działa dokładnie w taki sam sposób, czyli jedziecie po prostu w drugą stronę z dokładnie tych samych przystanków. Poradzicie sobie. Komunikacja na tej trasie naprawdę działa fenomenalnie!

MEDIOLAN – KOMUNIKACJA I DOJAZD DO INNYCH MIAST

Jak dojechać z Mediolanu do miasta Bergamo ?

Włoska kolej, jak i polska dowiezie nas wszędzie, ale nie zawsze jest słowna. Zwykle te regionalne jeżdżą sobie jak chcą albo mają opóźnienia, albo maszyniści strajkują. No właśnie strajki tzw. sciopero. Nie zdziwcie się, jeśli na taki na traficie, choć te kolejowe zdarzają się ostatnio rzadziej niż strajki w mediolańskim metrze, ale to za chwilę. Z Mediolanu do Bergamo najłatwiej oczywiście dojedziecie pociągiem, który odjeżdża ze stacji Milano Centrale lub Milano Porta Garibaldi. Trasa do Bergamo to około 50minut, a bilety są dostępne za około 6€. Polecam sprawdzić stronę pociągów regionalnych lub włoską kolej.

Przeczytaj też mój przewodnik po Bergamo na weekend albo jeden dzień

Jak dojechać z Mediolanu nad jezioro Como?

Jeśli chodzi o dojazd z Mediolanu nad jezioro Como, to mamy w sumie sporą ilość wariantów. Nie będę wam tu wszystkiego obszernie opisywać, podam tylko kilka przykładów połączeń. Możecie sami później pokombinować w wyszukiwarce włoskiej kolei dokąd chcecie jechać w zależności, jak zaplanowaliście sobie pobyt nad jeziorem Como i co checie nad nim zobaczyć.

Oto kilka przykładów:

Milano Cadorna (stacja metra M1/M2 Cadorna) – bez przesiadek do miasta Como

Milano Centrale (stacja metra M3/M2 Centrale) – np. do Varenny (Esino), Lecco, Bellano

Innym dobrym połączeniem jest też odjazd ze stacji Milano Porta Garibaldi (stacja metra M5/M2 Garibaldi FS) Sprawdzajcie koniecznie czy nie ma przesiadek. Po samym jeziorze Como możecie poruszać się stateczkami lub też koleją. Na końcu tego wpisu mam dla Was linki do mojego przewodnika po jeziorze Como.

Podróżowanie po regionie Lombardii na jednym bilecie

Io viaggio ovunque in Lombardia

To świetny i ekonomiczny sposób poruszania się po regionie Lombardii w przypadku kiedy zamierzacie odwiedzić kilka miast jednocześnie np. Mediolan, Bergamo i miasteczka nad jeziorem Como. Abonament obowiązuje TYLKO w regionie Lombardii.

Jakie środki transportu obejmuje bilet Io viaggio ovunque in Lombardia?

Dzięki biletom Io Viaggio możesz podróżować na jednym bilecie wszystkimi lokalnymi środkami transportu publicznego w Lombardii:

 • miejskie autobusy oraz autobusy międzymiastowe,
 • tramwaje,
 • metra,
 • klasyfikowane usługi transportu publicznego na wezwanie: np. ATM Callbus, Cremona Stradibus, Mantua Taxi-Bus (z wyjątkiem uiszczenia dopłaty w stosunku do zwykłej stawki, gdzie ma to zastosowanie),
 • pociągi kategorii R (Regional), RV (Regionali Fast) i RE (Regio Express), Malpensa Express i S (Suburban), podróżujących pierwszą i drugą klasą w ramach Taryfy Kolei Regionalnych Lombardii,
 • łodzie na jeziorze Iseo,
 • kolejki linowe i kolejki linowe komunikacji miejskiej:
  – Margno – Pian delle Betulle, Lecco, kolejka liniowa
  – Lecco – Malnago – Piani D’Erna, Lecco, kolejka linowa
  – Albino – Selvino, Bergamo, kolejka linowa
  – Campodolcino – Alpe Motta, Sondrio, kolejka linowa
  – Argegno – Pigra, Como, kolejka linowa
  – Ponte di Piero – Monteviasco, Varese, kolejka linowa
  – Bergamo Bassa – Alta, Bergamo, funicolare
  – Colle Aperto – San Vigilio, Bergamo, funicolare
  – Como – Brunate, Como, funicolare

Ile kosztuje bilet io viaggio in Lombardia?

Macie kilka wariantów, oto i one:

 • 1 dzień  – 17,50 euro
 • 2 dni   – 29,00 euro*
 • 3 dni  – 35,00 euro*
 • 7 dni   – 46,50 euro* (na tym bilecie należy wskazać imię i nazwisko podróżującego)

*(do zakończenia funkcjonowania transportu ostatniego dnia)

*strona może też być niedostępna w Polsce (zgłaszaliście mi już wielokrotnie, że był problem z pobraniem druku online). Niemniej możecie poprosić o niego na dworcu w Bergamo, na stacji mediolańskiego metra w punktach informacyjnych itd. Jest to możliwe mimo, że obsługa transportu może twierdzić inaczej (też mi już to zgłaszaliście: niektórzy z was dostawali druk, inni nie, a jeszcze inni słyszeli, że to tylko opcja dla rezydentów – a to nieprawda), dlatego nie ma co się zniechęcać, w razie czego pokażcie im tego screena, którego zostawiam tutaj:

Gdzie kupić bilet io viaggio in Lombardia?

Wszystkie kasy biletowe na dworcu kolejowym, automaty biletowe Trenord, automaty biletowe ATM na wszystkich stacjach metra w Mediolanie, od główni przewoźników firm transportu, w tym ATB Point (Bergamo), w aplikacji Trenord i na stronie internetowej. Link do zakupu biletu online tutaj.

*Bilety w formacie papierowym/magnetycznym – 1 dzień, 2 dni, 3 dni i 7 dni – ważność rozpoczyna się od daty skasowania, która musi nastąpić w odpowiednich kasownikach. Jeżeli pojazdy/stacje/przystanki nie są wyposażone w kasowniki, pasażerowie mają obowiązek skasować bilet niezmywalnym długopisem, podając datę początkową ważności oraz stację/przystanek, na którym rozpoczyna się podróż.

Jakich środków transportu NIE obejmuje bilet io viaggio in Lombardia?

Wykupując abonament na 1,2,3 lub 7 dni możecie korzystać ze wszystkich środków transportu na terenie regionu Lombardii za wyjątkiem:

 • szybkich pociągów (Frecciarossa, Frecciargento) i ItaloTreno,
 • pociągów typu Intercity (IntercityNotte, EuroCity, FrecciaBianca),
 • pociągu linii Suzzara-Ferrara (gestita da TPER)
 • w przypadku usługi Malpensa Express należy zapoznać się z załączonym prospektem, aby poznać szczegółowe możliwości podróży, przy czym przyjmuje się, że bilety IVOL nigdy nie są ważne na podróże rozpoczynające się/przystające na lotnisku Malpensa T1 lub T2,
 • transfery lotniskowe (za wyjątkiem Linii 1 ATB z Bergamo na lotnisko Orio al Serio)
 • busy Gran Turismo (przykład: Milano – Passo della Presolana),
 • busy prywatne, nie uznawane jako lokalny transport publiczny
 • wyciągi turystyczne
 • promy Como, Garda i Maggiore (wyjątkiem jest jezioro Iseo, gdzie abonament obowiązuje)

MEDIOLAN – KOMUNIKACJA I METRO W MEDIOLANIE

Strajki pracowników metra w Mediolanie i przydatna aplikacja

Co jak co, ale metro w Medio działa doskonale. Smutna prawda jest też taka, że czasem wystarczy mała awaria na stacji lub jakiś człowiek rzuci się pod pociąg (przykre, ale zdarza się), a miasto zostaje sparaliżowane. W tym sensie, że żeby dotrzeć do celu podróży mieszkaniec nie raz musi się namęczyć, jeśli metro nie działa.

Jest szansa, że traficie również na strajk motorniczych i pracowników ATM. W tej chwili jest to już część atrakcji turystycznej, dlatego zupełnie nie musicie się przejmować. Strajki są organizowane co jakiś czas, zwykle pod koniec tygodnia (coby mieć dłuższy weekend) i metro działa zazwyczaj do godziny 18. Już dziś polecam pobrać aplikację ATM MILANO na telefon, gdzie znajdziecie wszystkie informacje na temat strajków, zamknięcia linii, mapy metra, bilety itd. Super sprawa do poruszania się po mieście. Tutaj screen z mojego telefonu.

Obok tramwajów i autobusów, metro jest najwygodniejszą opcją. Osobiście gdy mogę wybrać to zdecydowanie wolę poruszanie się na piechotę. Po tylu latach życia w Mediolanie czasem odnoszę wrażenie, że to naprawdę malutkie miasto. Pewnie dlatego, że znam je już bardzo dobrze. Mediolan możecie zwiedzać dzisiaj na trasie moich autorskich spacerów, podczas których pokażę wam moje ulubione miejsca, opowiem ciekawe historie i pokażę dużo mediolańskiego mięska! Na trasie znajdziecie też pyszne knajpy i właściwie to z moimi przewodnikami macie zaplanowany dzień od A do Z!

mediolan przewodnik

METRO W MEDIOLANIE – LINIE, BILETY I CENY

Linii metra mamy w Mediolanie w sumie pięć: M1 (czerwona), M2 (zielona), M3 (żółta), M5 (fioletowa) i nowy odcinek M4 (niebieska). Główną i w sumie najważniejszą linią jest M1 – dojedziecie nią między innymi do placu i katedry Duomo (przystanek DUOMO).

Ceny biletów:

Bilet na 90 minut – 2,20 euro

Bilet dzienny (24h) – 7,60 euro

Bilet 3-dniowy 15,50 euro

Bilety kupicie w automatach na stacji metra lub można to zrobić przez aplikacje ATM MILANO.

Bilety na różne środki transportu w Mediolanie

Jeśli zdecydujecie się kupić bilet Io viaggio ovunque in Lombardia, to w sumie ten akapit możecie pominąć. Jeśli jednak kupujecie bilety wyłącznie na komunikację miejską w Mediolanie, to pamiętajcie, że ten sam bilet możecie wykorzystać na różne środki mediolańskiego transportu (także do podróżowania do sąsiednich gmin) pod warunkiem, że znajdują się one w stefie Mi1-Mi3 (mapa strefy). Zakup biletów ATM obejmują zatem:

 • Wszystkie linie przewoźnika ATM, autobusy i tramwaje
 • Linie metra M1, M3, M4 e M5 od stacji początkowej do stacji końcowej
 • W linii M2, od centrum Mediolanu bilety mają ważność do stacji Cascina Burrona. Dojazd do kolejnych stacji wymaga kupienia biletu na inną strefę (np. miejscowość Monza jest już w strefie Mi1-Mi4). Bilety są ważne na całą linię aż do Assago Forum, Piazza Abbiategrasso i Cologno Nord.
 • Odcinki kolei Trenord, włącznie z liniami S

Dzieci poniżej 14 roku życia nie płacą, dlatego zabierzcie ich dowód osobisty lub legitymacje. W metrze możecie przechodzić na specjalnych bramkach rodzinnych.

MEDIOLAN – SAMOCHÓD I PARKINGI

Czy do Mediolanu warto wypożyczyć samochód?

Najpierw musicie zadać sobie pytanie czy odwiedzacie tylko Mediolan, czy chcecie też zahaczyć o okoliczne miasta? Albo może jedziecie gdzieś dalej? Jeśli macie wybór i nie zapuszczacie się w miejsca, do których dojazd wymusza trasę autem, to podarujcie sobie ten temat.

Po pierwsze: do innych miast bardzo łatwo dojedziecie pociągiem. Nie musicie stać w korkach i płacić za autostrady.

Po drugie: jeżeli przyjeżdżacie tylko do Mediolanu to wypożyczenie auta jest jak strzelenie sobie samobója na mistrzostwach świata. Parkowanie w centrum miasta jest niczym opowieści z Księgi Dżungli, lecz w tym kontekście to raczej śmiech przez łzy.

Parkingi w Mediolanie

Moja rada jest taka, że żeby uniknąć połamania genitaliów i niepotrzebnych stresów najlepiej nie wjeżdżać do centrum. Po prostu. Samochód możecie zaparkować nieco na obrzeżach, ważne, żeby było blisko metra lub innych miejskich środków transportu. Obecnie mediolańska gmina fajnie to wymyśliła, bo możecie parkować również na dużych parkinach właśnie blisko stacji metra. Wjazd samochodem do centrum Mediolanu łączy się również z dodatkową opłatą (oprócz tej parkingowej) strefy ograniczonego ruchu – STREFA C. Dodatkowo warto wiedzieć, że parkingi w centrum Mediolanu dzielą się na: żółte dla rezydentów, niebieskie – płatne, białe – darmowe.

Gminne parkingi niestrzeżone w Mediolanie (obok przystanków metra, poza strefą C):

Klikając na poszczególną nazwę parkingu możecie poczytać o taryfach i godzinach otwarcia.

Po mojej stronie mogę wam również zaproponować prywatny garaż, którym dysponuję. Mieście się niedaleko stacji metra skąd możecie dojechać bezpośrednio do katedry Duomo. Możecie na spokojnie zostawić samochód, bagaże, zakupy itd. A ja gwarantuję, że nic się waszemu ekwipunkowi nie stanie. Jeśli potrzebujecie garażu pod klucz, to piszcie do mnie na:

kontakt@ochmilano.pl w temacie wpisując GARAŻ

Darmowe parkingi w Mediolanie

Do darmowego parkowania bardzo polecam wam okolicę metra Piola. Są to darmowe miejsca, nieco na dziko: Via Zanoia, Via Antonio Bazzini, Via Giuseppe Ponzio. Bądźcie cierpliwi i pokręcicie się chwilę samochodem. Nie tak od razu Rzym zbudowano i nie tak od razu dostaniecie wolne miejsce.

Cała okolica Viale Monza to darmowe miejsca parkingowe (ale koniecznie sprawdzajcie oznaczenia) i przy tym na całej długości znajdziecie stacje metra czerwonej linii M1. Warto sprawdzić również boczne uliczki.

Okolice metra Inganni (czerwona linia metra M1) oraz długaśna Viale Certosa (jeżdżą tamtędy tramwaje).

Strefa C, czyli strefa ograniczonego ruchu w Mediolanie

Scisłe centrum miasta wyposażone jest w tak zwaną Area C, która jest aktywna od poniedziałku do piątku od 7:30 do 19:30. Area C jest nieaktywna w soboty, niedziele i święta. Strefę łatwo poznać po wielkiej tabliczce i kamerach umieszczonych nad tablicami. Nieopłacony wjazd samochodem w aktywną Area C wiąże się z zapłaceniem kary.

Żeby wjechać w Area C musicie kupić ticket. Wybieracie opcje ticket giornaliero – ten za 7,50€.

Drugą i ważną sprawą po zakupie wjazdu, jest aktywacja ticketu możliwa tego samego dnia wjazdu do centrum miasta lub do północy następnego dnia. Żeby sprawdzić czy ticket został poprawnie aktywowany kliknijcie Cerca Ticket. Inną opcją jest także aktywowanie ticketu w punkcie ATM na stacji metra na Piazza Duomo lub telefonicznie (targa = numer rejestracyjny pojazdu). Wszystkie informacje znajdziecie pod tym linkiem.

A tu dla jasności mapa Area C w Mediolanie:

mediolan komunikacja

źródło: https://www.automoto.it/news

Ostatnią opcją są też parkingi bliżej centrum miasta, które możecie namierzyć za pośrednictwem strony MyParking i dokonać rezerwacji online podając godzine przyjazdu i wyjazdu.

MEDIOLAN – DEPOZYTY BAGAŻU

Na deser zostawiam wam jeszcze listę przydatnych stron, na których możecie znaleźć depozyty bagażu w całym mieście. W tej chwili robią to już hotele, knajpy, lokale. Najbliższe depozyty to oczywiście te przy stacjach kolejowych. Poniżej lista gdzie szukać depozytu dla waszego bagażu w Mediolanie:

Ki-Point Stazione Centrale
Radical Storage
Stow Your Bags Milano Stazione Centrale, 
Daybreak Hotels
Nannybag
Pot.Pot ,
BagMeDo,
Bounce 

Myślę, że doszliśmy do końca z tym transportowym mięskiem w Mediolanie. Zajrzyj koniecznie na mój instagram, a w razie dodatkowych pytań pisz na kontakt@ochmilano.pl

Dominika

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

30 SPRAWDZONYCH NOCLEGÓW W MEDIOLANIE – DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

MEDIOLAN – 6 SPOSOBÓW NA TANIE LUB DARMOWE ZWIEDZANIE MIASTA

ODKRYJ ZE MNĄ ATRAKCJE MEDIOLANU I CHODŹ ZE MNĄ NA OCH!TOUR – WYDAŁAM 4 PRZEWODNIKI

15 SEKRETÓW KATEDRY DUOMO W MEDIOLANIE, O KTÓRYCH NA BANK NIE MIELIŚCIE POJĘCIA!

GDZIE NA SHOPPING W MEDIOLANIE? PRZEWODNIK PRAKTYCZNY

MERCATO CENTRALE – IDEALNA OPCJA, GDY CZEKASZ NA AUTOBUS Z MEDIOLANU NA LOTNISKO W BERGAMO!

mediolan przewodnik

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

  Leave a Reply