0
LOMBARDIA PODRÓŻE WŁOCHY

Jezioro Como – zimowy spektakl świateł

Tym miejscem zauroczył się sam George Clooney. We włoskim, plotkarskim świecie było dość głośno na temat kupionej przez niego willi w miasteczku na Północy Włoch. Niestety, pod presją paparazzi i wścibskich sąsiadów, Clooney został zmuszony zawinąć manatki i wrócić tam skąd przybył. O jakim mieście mowa? Tak, mowa o miasteczku Como, położonym nad jeziorem o tej samej nazwie.

Zgadzam się z George’m. Como to miasto o nienagannej urodzie. Już od pierwszego momentu widać szwajcarską precyzję i porządek, bowiem do szwajcarskiej granicy niedaleko – trasa samochodem zajmuje około 20 minut (z Mediolanu godzina; także pociągiem). Do tego czyste powietrze, jezioro otoczone górskim krajobrazem i efektowna włoska architektura miasta. Tak Włosi, znów mamy obraz jak z bajki, miejsce do którego chce się wracać. Latem, jak to latem; w grę wchodzą sporty wodne, spacery po górach i wygrzewanie kopyt nad brzegiem jeziora. Latem zdecydowanie łatwiej tu o atrakcje. ALE! Mam dla Ciebie jeszcze jeden powód, aby wpaść nad Como także zimą, a dokładniej w okresie od 26 listopada do 8 stycznia. To jak poznam Cię trochę z miastem? Jesteś ze mną?
 
1. Co zobaczyć?
 

Como to miejsce bardziej skoncentrowane na naturze i górskich szlakach niż monumentach, zatem o długich wycieczkach po zabytkach nie ma mowy.To, na co warto rzucić okiem/obejrzeć w centrum miasta to:

 
 

✤ Gotycka Katedra w Comownętrze przypomina nieco Santa Maria del Fiore z Florencji. To ostatnia wybudowana w stylu gotyckim katedra we Włoszech. Za początek jej budowy przejęto XIV w.(1396), natomiast prace wykończeniowe trwały do wieku XVIII (1770).

 
 
 
 
 
 
✤ Kościół San Fedele – romański kościół (XII w.), wybudowany na miejscu świątyni poświęconej Świętej Eufemii. San Fedele ( w tł. ,,święta wiara”) jest jednym z ważniejszych miejsc kultu katolickiego w centrum miasta Como.
 
 
 
 
 
 
✤ Tempio Voltiano – świątynia poświęcona włoskiemu fizykowi  Alessandrowi Volta – twórcy baterii. Volta urodził się i zmarł w Como. We wnętrzu obiektu można podziwiać kolekcje podzielone na 15 części; proces realizacji baterii, materiały naukowe, z których korzystał Volta, sprzęty z laboratorium fizycznego z czasów Volty. Jeżeli masz ochotę na odwiedziny zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółami na stronie.
 
 
 
 
Przy odrobinie więcej słońca i czasu polecam wjechać kolejką (płatna w jedną stronę 3 EUR w dwie – 5,50 EUR) na szczyt góry, gdzie rozciąga się piękny widok na całe miasto. Po więcej informacji sięgnij na stronie Funicolare Como.

Ponadto, wstąpić do średniowiecznego Castello Baradello. Inną opcją jest także przepłynięcie jeziora, aby po jego drugiej stronie obejrzeć Villę Olmo.
 
 
2. Jezioro Como.
 
Najgłębsze jezioro w Alpach i Europie, trzecie pod względem wielkości jezioro we Włoszech. Jezioro Como to chyba najlepszy punkt programu. W styczniu woda jest spokojna, robi wrażenie ,,zamrożonej”. Uroku górskim krajobrazom z pewnością dodają osadzone na górach domy mieszkalne, ich właściciele cieszą się promieniami słońca przez cały dzień.
 
 
 
 
 
jezioro Como
 
 
 
 
 
✤ Molo – jego wierzchołek zdobi ,,The Life Electric”; modernistyczna rzeźba autorstwa Daniela Libeskind z 2015 roku, stworzona ku czci Volty. Wieczorem ,,Elektryczne życie” pięknie oświetla taflę jeziora Como.
 
 
 
Alessandro Volta The Electric Life
 
 
 
 
 
 
3. Como zimą.
 
Como zimą jest naprawdę mroźne, nic w tym dziwnego jeżeli miasto otacza duży zbiornik wodny. Aby nie trząść się jak osika, ubierz się naprawdę ciepło!
Pierwszy tydzień stycznia to ostatnia możliwość na obejrzenie świątecznych ,,bancarelli” – standardowo z włoskimi przysmakami.
 
 
 
 
włoskie sery z Północy
W Como włoskie ,,formaggio” brzmi już bardziej szwajcarsko – ,,Zuma d’lait”
 
 
słodycze z kakao
Kakaowe słodkości
W chłodne dni, uliczki miasta są raczej opustoszałe, turystów jest niewielu. Takie warunki sprzyjają dłuższym spacerom.
 
Miasto Como
Uliczki miasta w zimowym klimacie4. Coś na ząb.

Tigellabella – do tego miejsca przychodzą tłumy, aby zjeść TIGELLONĘ. Tigella to rodzaj chleba pochodzącego z regionu Emilia-Romagna, z Modeny. Jest chrupiąca i pyszna, najlepsza z górskimi dodatkami np. smalcem (crema di lardo). Bar jest mały, a obsługa szybka. Sami wybieracie dodatki z listy i rozmiar tigelli. Cena za dwie osoby z większym głodem i napojem to ok. 23 EUR.
Adres: Via Natta, 35, 22100 Como.

 

4. Gwóźdź programu.

 
Wcześniej wspomniałam, że Como warto odwiedzić w okresie od 26 listopada do 8 stycznia. Dlaczego? Co wieczór (od ok. godz. 17) w czasie tych dwóch miesięcy, miasto ogarnia magiczna aura. Mowa o Como Magic Light Festival. Wróżki, Mikołaje, leśne zwierzęta, płatki śniegu i inne świąteczne symbole pojawiają się na gmachu ratusza Broletto oraz pozostały otaczających go budynkach przy Piazza Duomo. Spektakl przyjeżdżają obejrzeć ludzie z całego świata.
 
Como Magic lights festival
 
 
 
Como Magic Light Festival
Na zakończenie wrzucam w wielkim skrócie to, co czeka Cię na Magic Light Festival. Jeżeli wybierasz się na białe szaleństwo w Alpy, możesz zboczyć trochę z trasy, aby na jeden dzień wpaść i zauroczyć się w zimowym Como.
Dominika
 

A teraz czas na Ciebie!

 

To wszystko, co czytasz jest dla Ciebie i z myślą o Tobie!  Spodobało się? Zostaw po sobie ślad:

– w komentarzu, tu na blogu,

– udostępniając i komentując na Facebook’u

Ponadto, spotkasz mnie także na Instagramie, a do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez mail: ochmilano@gmail.com

 

 
 
 
 

Zapisz

Inne ciekawe wpisy

1 Comment

  • Reply
    Sabina Trzęsiok-Pinna
    15 stycznia, 2017 at 11:36 am

    Chętnie bym tam zamieszkała :). O wiele bardziej mi się podoba, niż w Genui ;).

Leave a Reply