0
MEDIOLAN ZWIEDZANIE

Mediolan – 6 sposobów na tanie lub darmowe zwiedzanie miasta

mediolan tanie zwiedzanie

Mediolan nie należy do najtańszych włoskich miast, dlatego w tym wpisie podzielę się z Wami tanimi, a nawet i darmowymi sposobami zwiedzania Mediolanu. Wypracowałam przez te kilka lat swoje metody, choć prawda jest też taka, że wielu milanesi próbuje po prostu zedrzeć z turysty jak się da. Bez paniki, no stress. Pędzę na ratunek.

Sposób 1 na tanie zwiedzanie w Mediolanie – spacer zamiast metra w Mediolanie

W Mediolanie najlepiej poruszać się na piechotę. Rada może wydawać się banalna, ale serio – do najciekawszych dzielnic miasta można dostać się po prostu spacerem. Sama robię tak od lat, jeśli tylko warunki atmosferyczne są mi przyjazne. 

Jeśli zdecydujecie się na transport miejski to warto pamiętać, że bilet na całą komunikację za 2 euro (strefa centrum miasta) ma ważność przez 1,5h na wszystkie miejskie środki komunikacji za wyjątkiem pociągów. Dzieciaki poniżej 14 roku życia mogą podróżować za darmo. Wszystkie informacje na temat poruszania się po Mediolanie komunikacją miejską (kliknij) możecie przeczytać w artykule.

Sposób 2 na tanie zwiedzanie – Mediolan szlakiem moich Och!Tourów

Moje e-booki o Mediolanie zostały przemyślane na różne sposoby. Po pierwsze chciałam oszczędzić Wam czasu na wyszukiwanie informacji i opracowywania planów podróży podczas odwiedzin w mieście. Po drugie moje 4 ebooki (Och!Toury) to gotowe plany tematycznych wycieczek z dopracowanymi mapami i wszystkimi niezbędnymi informacjami, które pomogą Wam poznać Mediolan w zupełnie inny sposób niż tradycyjny przewodnik (to taka kontra do stwierdzenia: O Bożena, w tym mieście nic nie ma!). W Och!Tourach oznaczyłam Wam też lokale czy restauracje na różne okazje (śniadanie, obiad, kolację, aperitivo) i są to miejsca sprawdzone o tyle, że uniknięcie płacenia absurdalnych kwot za aperola w plastikowym kubku. 

Macie wszystko podane na złotej tacy i co ciekawe 90% atrakcji w tych ebookach jest zupełnie darmowa, a przy tym nie zabieram Was do najbardziej oklepanych miejsc jak np. katedra Duomo. Chociaż wiadomo, że są to miejsca, które musicie zobaczyć.

mediolan przewodnik online

Sposób 3 na tanie zwiedzanie – aplikacje do knajp i tanie jedzenie w Mediolanie

Uwielbiam praktycznie rozwiązania, które dodatkowo niosą jakąś wartość dla tej planety. Taka jest aplikacja Too Good To Go, która świetnie sobie radzi w wielu krajach Europy w tym również we Włoszech.

Będąc w Mediolanie gorąco polecam Wam ściągniecie na telefon aplikacji Too Good To Go. Znajdziecie naprawdę bardzo dużo lokali, które oferują jedzenie z nadwyżek w super okazyjnych cenach. Jedyny warunek jest taki, że zamówione jedzenie musicie odebrać osobiście z lokalu o określonej porze (jedzenie tylko na wynos). Ostatnio za naprawdę fajną kolację z odzysku dla dwóch osób zapłaciłam jedynie 15 euro. 

Inną opcją na tani Mediolan jest też aplikacja The Fork, która daje Wam możliwość jedzenia w restauracjach w promocyjnych cenach. Warto prześledzić i korzystać. Co do dobrych lokali w Mediolanie kiedyś też pisałam taki wpis gdzie jeść w Mediolanie (kliknij).

Trzecią opcją, jak dla mnie pozostanie zawsze happy hour i aperitivo np. za 10 euro. Niektóre lokale serwują tak obfity bufet, że zastąpi on Wam kolację. Warto pamiętać, że aperitivo w Mediolanie (kliknij) trwa maksymalnie do godziny 20, po czym później wszyscy idą na kolację. 

Ponadto w knajpach w Mediolanie warto pytać o menu fisso, menu del giorno (menu dnia) np. w czasie obiadu (między godziną 13.00 a 14.00) zamiast korzystać z gotowej karty. Menu dnia potrafi kosztować nawet 10 euro z kawą. Turystom Włosi podają zwykle pełną kartę, która ma wyższe ceny.

Sposób 4 na tanie zwiedzanie –  darmowe wejścia do muzeów w Mediolanie

Żyjąc w jednym z droższych (żeby nie powiedzieć najdroższych) włoskich miast, milanesi musieli wynaleźć sposób, żeby ukulturalniać się bez wydawania milionów monet. W Mediolanie istnieje kilka darmowych muzeów, ale też warto pamiętać o kilku opcjach:

  • darmowe muzea w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 14.00: Muzeum Zamku Sforzów, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Archeologiczne, Akwarium.
  • darmowe wejście do Muzeum del Novecento poniżej 25 roku życia

Jeśli chodzi o bilety w okazyjnej cenie do teatru La Scala w Mediolanie to również istnieje kilka możliwości. Standardowo funkcjonuje zniżka wiekowa i to, co polecam to także opcja LAST MINUTE – na 2h przed spektaklem można zakupić bilety ze zniżką 25%. Wszystkie informacje odnośnie biletów do La Scali (kliknij).

Sposób 5 na tanie zwiedzanie – nie siadaj na kawę w Mediolanie!

Może i kolejny banał, ale po wiadomościach od Was okazuje się, że sporo ludzi o tym nie wie, a trochę szkoda mieć przykrą niespodziankę. Patrz punkt 2, czyli zwiedzanie Mediolanu szlakiem moich e-booków – tam kawy za 5 euro nie znajdziecie. Ale abstrahując. 

Pamiętam moją pierwszą kawę pitą przy stoliku tuż obok Duomo za 7 euro i jakie było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że pijąc tę samą kawę przy barze płacę zaledwie 1 euro. Warto o tym pamiętać przy okazji oszczędzając i pieniądze, i stresy.

Sposób 6 na tanie zwiedzanie – darmowe wydarzenia i targowiska w Mediolanie

Jest duża szansa, że odwiedzając Mediolan akurat traficie na tydzień czegoś. Design week (kwiecień), Fashion week (wrzesień), Wine Week (październik) ect. Jest tego tak dużo, że czasem sama naprawdę nie ogarniam. Z takich darmowych, ale i fajnych wydarzeń są oczywiście wszelkiego rodzaju targowiska, gdzie możecie upolować najróżniejsze bajery czy ubrania albo po prostu obejrzeć sobie jak to wygląda w Mediolanie. Jak Włosi robią zakupy, nawołują się albo czym handlują. O darmowych targowiskach w Mediolanie możecie poczytać w tym artykule (kliknij)

Zaplanuj ze mną swój pobyt w Mediolanie!>>>

Powodzenia w podbijaniu miasta,

Dominika

Fajny wpis? Podaj go dalej, udostępniając go na facebooku lub instagramie, zostawiając polubienie lub komentując. Wspierasz tym moją twórczość w sieci. Dzięki!

Chcesz się przekonać, jak wyglądają moje e-booki w środku? Wypróbuj jeden darmowy rozdział!

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

    Leave a Reply