O ja cię kręcę, dlaczego ja z tym do was dopiero teraz? Wszyscy kochamy włoskie targowiska tudzież rynki. Odwiedziny w takich miejscach są totalnie darmowe i dostarczają wysokiej klasy przeżyć. Są darmowe w sensie, że aby móc je odwiedzić nie potrzebujecie żadnego biletu wstępu, ani wysokiej pozycji na liście – w tym wypadku – mediolańskich WI.AJ.PI. W Mediolanie takich organizowanych targowisk jest cała masa, ale ja mam dla was oczywiście te najładniejsze i najciekawsze, znajdujące się w strategicznej lokalizacji. Weźcie kajecik.
Włoskie rynki i bazary (zresztą polskie też) to takie dobre miejsca. Skupiają fajną atmosferę i roześmianych ludzi sprzedających dobre towary. Głównie własnej roboty. Od owoców i warzyw, przez sery, mięsiwo, ryby aż po wytwory artystyczne, ciuchy, meble i wszelkiego rodzaju bibeloty. Każdy kram mieni się innymi kolorami i sprawia, że w mig przychodzi ochota na kupienie choćby jednej pomarańczy, tak dla zasady. Poza tym to chwila, w której możemy popodglądać Włochów w akcji. Zadanie dla najwytrwalszych znaleźć najświeższy towar, najlepszą cenę, najciekawsze sztuki. Nie bez powodu trzeba zjawić się tu o świcie i stanąć w szranki z sciurą Marią, która wie co dobre.
Z pozoru wydaje się łatwe, w rzeczywistości nie jest. Zanim zdecydujecie się cokolwiek kupić warto dobrze się rozejrzeć, popytać o ceny i nie bać się targować. Jest taka niepisana zasada, że gdy zrobisz sobie przyjaciela ze sprzedawcy to później możesz liczyć na najlepsze kąski, dodatkowe gratisy i lepsze ceny. Ba! Czasem tak sprzedawcy i ich produkty przypadają do gustu, że później w imię dobrych zakupów uprawia się stalking po całym mieście w poszukiwaniu ich stoiska! Bo oni to się lubią przemieszczać i nie zawsze spotkacie ich w tym samym miejscu. A jak wpadacie na jeden dzień to kupcie sobie jakieś miłe pamiątki i hej.
Zapraszam! Oto lista moich targów w Mediolanie:
1. Mercatone dell’Antiquariato
Muszę je wpisać na pierwszym miejscu, bo po pierwsze to jedno z fajniejszych wydarzeń w mieście, po drugie za każdym razem, gdy spamuje wam relacjami i zdjęciami z tych targów, to dostaję całą masę pytań. Dlatego już teraz, już dziś mamy to wszystko zapisane na blogu. W każdej chwili, w razie wątpliwości będziecie mogli tu zajrzeć i zweryfikować wszystkie godziny oraz dni imprezy. Targi staroci oczywiście sprzedają wszystko co ciuchami, meblami i różnymi bibelotami zwane. Nie twierdzę, żebyście jako pamiątkę z wakacji przywozili sobie komodę, ale pełno tutaj fajnych wydruków, płyt winylowych i różnych dodatków. A sciury pięknie ubrane są w gratisie, więc choćby dla zmysłów wzrokowych warto się wybrać. Jest nieco tłoczno to fakt, bo to już duża impreza, ale jest darmowo i bardzo klimatycznie.
Gdzie i kiedy?
Naviglio Grande. Punkt orientacyjny metra to M2 Porta Genova. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach od 9.00 do 19.00.
2. Mercatone Brera
Polecimy sobie tematycznie. Potem będzie jedzenie. Komu nie po drodze na Navigli niech wie, że jego młodsza siostra znajduje się w dzielnicy Brera. Vai Fiori Chiari, Via Formentini i Via Madonnina wypełniają wszelkiego rodzaju kramy z biżuterią, ciuchami, czy torebkami. Można znaleźć tu trochę gadżetów, porcelany, figurek oraz obrazy. Od staroci także po nowe sztuki. Jest taki uroczy starszy pan, który może wam upleść biżuterię na miejscu.
Gdzie i kiedy?
Brera. Punkt orientacyjny metra to M2 Lanza lub Moscova. W każdą trzecią niedzielę miesiąca w godzinach od 9.00 do 18.00.
Atrakcje Mediolanu i spacery po Mediolanie w formie e-booków
3. East Market
O East Markecie wspominam na blogu już któryś raz. W każdym razie to miejsce jest mekką food&vintage podszyte zapaszkiem hipsterstwa. Targ jest inspirowany londyńskimi bazarami i jest to miejsce, w którym można zarówno kupować, jak i wymieniać się. W przerwach pomiędzy buszowaniem między starociami możecie zamówić piwo, zjeść hot doga z cebulą i uciąć sobie pogawędkę z tymi wszystkimi alternatywnymi ludźmi. East Market odbywa się w zadaszonym magazynie, w byłej fabryce pojazdów powietrznych, dlatego możecie być spokojni, gdy złapie was deszcz w mieście. W razie czego tutaj link do ich strony na fb.
Gdzie i kiedy?
Via Mecenate 84. Punkt orientacyjny to tramwaj 27, który jeździ także obok Duomo z Piazza Fontana. Jedyny płatny targ z listy. Info o godzinach i dniach otwarcia warto sprawdzić na stronie East Market.
4. Fiera di Sinigaglia
Kolejna alternatywa na Navigli bez surowych ograniczeń terminowych. Jest to jeden z pchlich targów starej daty. Znajdziecie tutaj ciuchy, buty, winyle, wytwory artystyczne i wiele innych cudeniek po ludzkich cenach. Zajrzyjcie też do nich na stronę pod tym linkiem. Możecie rzucić okiem na niektóre dostępne sztuki.
Gdzie i kiedy?
Via Pasquale Paoli 1/ Ripa di Porta Ticinese. Punkt orientacyjny metra to M2 Porta Genova. W każdą sobotę w godzinach od 8.00 do 18.00.
5. Mercato San Marco
To z resztą bardzo chic targ, biorąc pod uwagę, że jest zlokalizowany także obok Brery tuż przy Bazylice Świętego Marka. Tematem przewodnim jest oczywiście jedzenie, ale znajdziecie tutaj także stoiska z ciuchami. Świetne ryby i sery! Pamiętajcie, że jeśli postanowicie ugotować w domu, bo macie taką opcje, to nigdy nie kupujcie ryb bez głowy! Warto je trochę pomacać, wbijając palec w rybę. Jeśli po palcu nie pozostanie wgnieciony ślad oznacza, że ryba jest świeża. Ponadto, na tym rynku zakupy robią ładni ludzie, niejedną sciurę tu spotkałam. Uważajcie, bo lokalizacja też ma swoje ceny i fakt nie jest to najtańszy bazar w mieście.
Gdzie i kiedy?
Via San Marco. Punkt orientacyjny metra M2 Lanza lub Moscova. W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7.30 do 14.00.
6. Mercato Porta Nuova
Blisko okolicy mediolańskiej movidy w każdą sobotę możecie wskoczyć na targ. Fantastyczne warzywa i owoce. Apropo cen kiedyś, ktoś mi mówił, że bardzo niska cena za owoce też może być podejrzana. Mimo wszystko warto mieć ten rynek na uwadze. Niektóre kramy są co prawda ustawione wzdłuż ulicy, ale wierzcie mi że widok towaru skutecznie odwraca uwagę od jakiś krajobrazowych niedociągnięć. Nie zapomnijcie później o szybkiej kawce w Eataly przy Piazza XXV Aprile.
Gdzie i kiedy?
Bastioni di Porta Nuova. Punkt orientacyjny metra M2 Garibalbi lub Moscova. W każdą sobotę w godzinach od 7.30 do 14.00.
7. Mercato Gargiliano
Lokalizacja bazaru wręcz wyborna, mam na myśli oczywiście dzielnicę miasta Isola, znajdującą się zaraz za Bosco Verticale. W Mediolanie to całkiem nowa dzidzia, odrestaurowana, wypieszczona w nowe mieszkania i liliową linię metra. Pełno tu knajp i barów, a targowisko wśród tych wszystkich lokali stanowi dzielnicową wisienkę na torcie. Zajrzyjcie koniecznie. Oprócz jedzenia można tu znaleźć kram z ciuchami vintage, czy ciuchami używanymi za 1 euro.
Gdzie i kiedy?
Via Garigliano. Punkt orientacyjny metra M5 Isola. W każdy wtorek i sobotę w godzinach od 7.30 -do 14.00. W sobotę targ działa do 18.00.
8. Mercato Papiniano
Tak się składa, że nieopodal Darseny – to ten wielki zbiornik łączący kanały w dzielnicy Navigli, nad którym zawsze przesiaduje pełno ludzi- kilka kroków dalej możecie załapać się na dość spore targowisko. Kramy zwykle są rozstawione wzdłuż pasu zieleni pomiędzy ruchliwą drogą, która na czas trwania targowiska jest częściowo zablokowana – mówię wam jaka jest wtedy radość, gdy postanawiasz w ten jeden jedyny dzień wziąć samochód i zapominasz, że dziś wtorek – dzień targowy. Na mercato Papiniano można znaleźć dużo ciuchów, ale czasem trafia się tak zwana cinesata – made in China.
Gdzie i kiedy?
Via Papiniano. Punkt orientacyjny metra M2 S. Agostino. W każdy wtorek i sobotę w godzinach od 7.30 do 14.00. W sobotę targ działa do 18.00.
9. Mercato Fauchè
Bardzo duży i znany rynek w mieście. Gigantyczna oferta owoców i warzyw. Ryb i serów. Jak macie szczęście możecie upolować dobre buty i ciuchy. Dostaniecie także trufle, chociaż ja mam taki sekretny barak przy Chinatown, gdzie sprzedają dobre sztuki w każdy piątek – (przypucowuję się, więc doceńcie!) il Chiosco di Mimi przy Via Piazzale Baiamonti 3. Lepiej już dziś przyjedźcie do Medio z większą walizką.
Gdzie i kiedy?
Via Giovanni Battista Fauchè. Punkt orientacyjny metra M5 Gerusalemme. W każdy wtorek i sobotę w godzinach od 7.30 do 14.00. W sobotę targ działa do 18.00.
10. Mercato della Terra
Choć nie jest to wydarzenie, które odbywa się w tygodniu, to jednak warto się pofatygować, jeśli wstrzelicie się dobrze w termin. Dwa razy w miesiącu macie okazję odwiedzić targowisko skupiające wszystkich lombardzkich producentów, w szczególności tych z południowej części Mediolanu. To właśnie na południu miasta najbardziej kwitnie rolnicza gospodarka i jest to zdecydowanie kolejny zakątek, w który kiedyś muszę was zabrać. Kto chcę się pokusić o dobre włoskie zakupy km 0 z przewozem do Polski, niech zastanowi się nad tym miejscem. Z tego miejsca macie rzut beretem na Corso Sempione i do Łuku Pokoju.
Gdzie i kiedy?
Via Procaccini/ Fabbrica del Vapore. Punkt orientacyjny metra to M5 Monumentale. W każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 9.00 do 14.00.
Wiem, że wcześnie trzeba się ruszyć na te targi, ale może akurat będziecie buszować gdzieś w okolicy pomiędzy Bosco Verticale albo na Corso Sempione. Poza tym oni jeszcze o 7.00 się rozstawiają także wiecie, po włosku – con calma!
Dominika
Photo by Jakub Kapusnak on Unsplash
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- 15 SEKRETÓW KATEDRY DUOMO W MEDIOLANIE, O KTÓRYCH NA BANK NIE MIELIŚCIE POJĘCIA!
- 19 UKRYTYCH MIEJSC W MEDIOLANIE, KTÓRE SKUTECZNIE PRZYSPIESZAJĄ BICIE SERCA
- 21 POMYSŁÓW NA WEEKEND W MEDIOLANIE
- ODKRYJ ZE MNĄ ATRAKCJE MEDIOLANU I CHODŹ ZE MNĄ NA OCH!TOUR – WYDAŁAM 4 PRZEWODNIKI
A teraz czas na Ciebie!
Myślisz, że ta lista mediolańskich targowisk może się komuś przydać? Będzie mi miło jeśli ją udostępnisz!
Brak komentarzy