0
INFORMACJE PRAKTYCZNE MEDIOLAN

20 najczęściej zadawanych pytań o Mediolan i najbardziej praktyczne odpowiedzi

Postanowiłam, że to będzie najlepszy rodzaj posta, aby dać wam jak najbardziej praktyczne informacje o Mediolanie dotyczące komunikacji, parkingów i innych. Zapoznajcie się z treścią, a gdyby ktoś miał wątpliwości zawsze może wrócić, bo linki i wszystkie zaktualizowane info ci sono. Oto 20 najczęściej zadawanych pytań o Mediolan wraz z odpowiedziami. Alleluja!

1. Jak dojechać z lotniska Bergamo/ Malpensy/ do Mediolanu?

BERGAMO:

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem dojazdu z Bergamo do Mediolanu jest autobus podstawiany na stacji bezpośrednio pod lotniskiem, zaraz przy hali przylotów. Cena biletu w jedną stronę to ok 8/10€ (zależy od przewoźnika) . Rozkład jazdy autobusów możecie znaleźć pod tymi linkami  TERRAVISION, ORIO SHUTTLE – bilety kupicie u kierowcy. Autobus dojeżdża do stacji MILANO CENTRALE. Stamtąd można już korzystać z metra.

MALPENSA:

Z Malpensą jest podobnie. Można skorzystać z autobusu, odjeżdżającego z lotniska lub pociągu.

Autobus – Dojeżdża do MILANO CENTRALE. Cena biletu w jedną stronę to 8/10€ (zależy od przewoźnika). Jest kilka opcji przewoźników; FLIXBUS, SHUTTLE, TERRAVISION, AIRPORT BUS EXPRESS. Wszystkie bilety kupicie u kierowcy na miejscu.

Pociąg – Dojeżdża do MILANO CADORNA/MILANO CENTRALE/MILANO GARIBALDI (stacja metra M1 i M2). Jest to droższa opcja. Cena biletu w jedną stronę to ok. 13€. Żeby sprawdzić godziny odjazdu i destynacje korzystajcie z tej i z tej strony. Bilety kupicie w biletomacie na stacji albo po prostu online. Pamiętajcie żeby bilet kupiony na stacji odbić w maszynce na peronie!! Najgorzej jest zacząć wakacje od zapłacenia kary w pociągu.

2. Jak dojechać z Mediolanu do lotniska Bergamo/ Malpensy?

System jest dokładnie taki sam jak w pierwszym punkcie – wystarczy spojrzeć na rozkład w drugim kierunku.

3. Jak dojechać z Mediolanu do miasta Bergamo?

Włoska kolej, jak i Polska – dowiezie nas wszędzie, ale nie zawsze jest słowna. Zwykle te regionalne jeżdżą sobie jak chcą albo mają opóźnienia, albo maszyniści strajkują. W każdym razie magiczną stroną, która odpowie na wszystkie najtrudniejsze pytania związane z transportem drogą kolejową znajdziecie tutaj. Strona działa dokładnie tak, jak naszego polskiego PKP. Nie ma tam żadnych sekretów i wygodnie wyszukacie wszystkie połączenia w Italii. Trasa do Bergamo to około 50minut, a bilety są dostępne za około 5€.

Pociąg to jest NAJWYGODNIEJSZY w tym wypadku środek transportu.

AKTUALIZACJA Z 2021 – NOWY SPOSÓB NA PODRÓŻOWANIE PO REGIONIE LOMBARDII

Io viaggio Lombardia to nowy sposób poruszania się po regionie Lombardii. Wykupując abonament na 1,2,3 lub 7 dni możecie korzystać ze wszystkich środków transportu na terenie regionu Lombardii za wyjątkiem: pociągów z Malpensy do Bergamo, pociągów typu Intercity, Frecciarossa itp. (na długie dystanse), przewoźników z lotniska do miasta oraz promów nad jeziorem Como, Garda, Lago Maggiore (wyjątkiem jest jezioro Iseo, gdzie abonament obowiązuje).

Abonament możecie kupić na wszystkich stacjach metra np. w Mediolanie, w automacie biletowym.

4. Jak dostać się z lotniska Orio al Serio w Bergamo do miasta Bergamo?

A tak, o proszę jest link do transportu.

5. Jak dojechać z Mediolanu nad jezioro Como?

Ta sama dyskusja, jak z Bergamo. Wszystko dostępne pod linkiem. Cena to też około 5€, a czas dojazdu 50 minut.

6. Jak dojechać z Mediolanu do…

Adres do Trenitalia lub Trenord już dziś możecie radośnie wytatuować sobie na czole.

7. Czy do Mediolanu warto wypożyczyć samochód?

Najpierw musicie zadać sobie pytanie czy odwiedzacie tylko Mediolan, czy chcecie też zahaczyć o okoliczne miasta? Albo może jedziecie gdzieś dalej? Jeśli macie wybór i nie zapuszczacie się w miejsca, do których dojazd wymusza trasę autem, to podarujcie sobie ten temat.

Po pierwsze: do innych miast bardzo łatwo dojedziecie pociągiem. Nie musicie stać w korkach i płacić za autostrady. Koszty bramek na autostradzie to zwykle około 3€ (w jedną stronę). To jest kwota plus minus, nie mam takiej wiedzy żeby podawać dokładne kwoty przejazdów.

Po drugie: jeżeli przyjeżdżacie tylko do Mediolanu to wypożyczenie auta jest jak strzelenie sobie samobója na mistrzostwach świata. W Medio doskonale działa metro, a od biedy można wziąć taksówkę. Ja taksówką jechałam może 4 razy (TaxiBlu 02-4040), bo komunikacja miejska naprawdę świetnie działa. Moim ulubionym sposobem poruszania się po mieście jest mimo wszystko spacer i dlatego w tym celu 1 czerwca 2021 wyszła seria moich 4 tematycznych ebooków/ przewodników po Mediolanie. O OCH!TOURACH możecie przeczytać tutaj lub przejść bezpośrednio do sklepu.

10. Co to jest AREA C? Jakie są typy parkingów? Gdzie najlepiej parkować w Mediolanie?

Zacznijmy od tego, że ścisłe centrum miasta wyposażone jest w tak zwaną Area C, która jest PŁATNA. Od poniedziałku do piątku od 7:30 do 19:30. Area C jest nieaktywna w soboty, niedziele i święta. Strefę łatwo poznać po wielkiej tabliczce i kamerach umieszczonych nad tablicami. Nieopłacony wjazd samochodem w aktywną Area C wiąże się z zapłaceniem kary.

Żeby wjechać w Area C musicie kupić ticket. Wybieracie opcje ticket giornaliero – ten za 5€. Ticket możecie również kupić wysyłając SMS lub w pobliskiej tabaccherii, kiosku czy w punkcie ATM (punkt na stacji metra).

Drugą i ważną sprawą po zakupie wjazdu, jest aktywacja ticketu możliwa tego samego dnia wjazdu do centrum miasta lub do północy następnego dnia. Żeby sprawdzić czy ticket został poprawnie aktywowany kliknijcie Cerca Ticket. Inną opcją jest także aktywowanie ticketu w punkcie ATM na stacji metra na Piazza Duomo lub telefonicznie (targa = numer rejestracyjny pojazdu). Wszystkie informacje znajdziecie pod tym linkiem.

A tu dla jasności mapa Area C w Mediolanie:

area c Mediolan

źródło: https://www.automoto.it/news

Moja rada jest taka, że żeby uniknąć połamania genitaliów i niepotrzebnych stresów najlepiej nie wjeżdżać do centrum. Po prostu. Samochód możecie zaparkować nieco na obrzeżach, gdzieś blisko metra i wio. Jeżeli jednak chcecie wjeżdżać w Area C i potrzebujecie parkingu to to jest fajna strona, która umożliwia zlokalizowanie parkingu i opłacenie go online. Na dołączonych mapach możecie sprawić sobie wszystkie odległości. Prościej chyba się nie da.

Komu Area C nie po drodze ten powinien pamiętać, że w Medio panuje zróżnicowanie parkingowe (piszę o Mediolanie, w innych włoskich miastach może być inaczej!)  i tak mamy różne typy parkingów (obowiązuje w całym Mediolanie!):

ŻÓŁTE – dla rezydentów miasta, jak staniecie to wiadomo – mandat,

NIEBIESKIE -płatne,

BIAŁE – GRATIS

Do darmowego parkowania bardzo polecam wam okolicę metra Piola. Są to darmowe miejsca, nieco na dziko: Via Zanoia, Via Antonio Bazzini, Via Giuseppe Ponzio. Bądźcie cierpliwi i pokręcicie się chwilę samochodem. Nie tak od razu Rzym zbudowano i nie tak od razu dostaniecie wolne miejsce.

Cała okolica Viale Monza to darmowe miejsca parkingowe (ale koniecznie sprawdzajcie oznaczenia) i przy tym na całej długości znajdziecie stacje metra czerwonej linii M1. Warto sprawdzić również boczne uliczki.

Okolice metra Inganni (czerwona linia metra M1) oraz długaśna Viale Certosa (jeżdża tamtędy tramwaje).

Nie pytajcie mnie o inne miejsca parkingowe, bo nie wiem. Dacie radę z mapą.

11. Jak poruszać się po Mediolanie?

Metro – wszystkie ceny biletów i opcje abonamentów pod tym linkiem. [EDIT] Strefy i nowe ceny biletów, które uległy zmianie w 2019 roku znajdziecie pod tym linkiem. Standardowy bilet na poruszanie się po centrum Mediolanu do Mi1-Mi3 w cenie 2 euro za 1,5h podróżowania. Warto wiedzieć, że dzieci poniżej 14 roku mogą podróżować środkami komunikacji w Mediolanie za darmo.

Autobusy i tramwaje – ceny biletów na autobus i tramwaj obowiązują dokładnie takie same jak na metro. Link wyżej.

Pamiętajcie żeby spojrzeć na mapę metra czy przypadkiem nie wybieracie się poza miejską strefę (oznaczona cienką, niebieską, przerywaną linią) do ekstra strefy, wtedy musicie wykupić inny rodzaj biletu.

mediolan przewodnik

12.Kiedy najlepiej odwiedzić Mediolan?

SEZON LETNI

Najlepsze miesiące to zapewne marzec-kwiecień-maj. Wiosna w mieście jest przepiękna, wszystko eksploduje zielenią i dzieją się wtedy najfajniejsze imprezy. Pisałam o tym m.in. tu i tu. Poza tym temperatury są idealne do zwiedzania. Ten czas to także świetny moment, żeby skorzystać z moich OCH!TOURÓW – pierwszych ebooków o Mediolanie, które ukazały się 1 czerwca 2021 roku. O OCH!TOURACH możecie przeczytać tutaj lub przejść bezpośrednio do sklepu.

SEZON ZIMOWY

Do Mediolanu może wyskoczyć również zimą. Wrzesień jest jeszcze dobrym miesiącem – jest wtedy ciepło, nie ma tylu turystów, a miasta nie zalewają ulewy jak w przypadku października czy listopada. Cudownie wpaść tutaj również w grudniu. A w styczniu można zaliczyć fajny shopping.

13. Kiedy najlepiej NIE odwiedzać Mediolanu?

Jeżeli przyszło wam kiedyś do głowy przyjeżdżać w sierpniu to jak najszybciej odsprzedajcie bilety. W sierpniu do miasta przyjeżdżają tłumy turystów, a Włosi uciekają nad morze. Wiele knajp, lokali i sklepów jest wtedy zamkniętych. Mediolan w sierpniu jest bardzo mało-włoski.

14. Co to jest MilanoCard i czy warto ją kupować? Jak działa?

MilanoCard opłaca się wtedy, gdy zamierzacie odwiedzić kilka muzeów czy płatnych atrakcji w mieście. Nie wszystkie opcje są korzystne, dlatego do punktu, gdzie to konieczne zamieściłam komentarz: [EDIT] wszystkie najnowsze informacje o MilanoCard przeczytacie pod tym linkiem.

15. Jeżeli zdecyduje się na zakup MilanoCard to gdzie mogę ją odebrać?

Po dokonaniu płatności online za MilanoCard zostaniecie przekierowani na stronę, gdzie będziecie mogli wprowadzić dane odnośnie daty przylotu i miejsca gdzie chcecie odebrać kartę. Najlepiej jeżeli ściągniecie sobie bezpłatną aplikację MilanoCard APP na telefon i po przylocie zgłosicie się do wybranego MilanoTourismPoint. Wszystkie godziny i miejsca urzędowania punktów znajdziecie pod tym linkiem.

Jeżeli chcecie dostać rabat na transport z lotnisk, pamiętajcie żeby o tym powiedzieć przy odbiorze karty.

16. Gdzie nocować w Mediolanie?

O noclegach pisałam tutaj.

17. Jakich dzielnic przy wyborze noclegu unikać (jeżeli chcecie znaleźć nocleg na własną rękę)?

Nie polecam okolic Maciachini – tam nawet za dnia straszy.

Loreto wieczorem nie należy do najbardziej urokliwych pod słońcem, ale nie ma tragedii. Powiedzmy to sobie wprost – wieczorna prostytucja nie zagraża nikomu. Piszę o tym żebyście później się nie dziwili, że takie rzeczy.

Generalnie cała linia żółtego metra M3 od Porta Romana (wyłączając Porta Romana) do San Donato i od Centrale do Comasina nie pała gościnnością.

18. Od której do której trwa aperitivo?

Aperitivo zaczyna się zwykle od godziny 18:00 i trwa do około 21:30. 22:00 to prawdziwy luksus. Niektóre miejsca zawijają bufet już o 21:00. O dobrych miejscach na aperitivo pisałam tutaj.

19. Gdzie zjeść dobrą, włoską kuchnię w Mediolanie?

Polecam Wam zajrzeć do zakładki Mediolan-> Jedzenie. Oprócz tego pisałam o kuchni milanese w tym artykule. Po tym linkiem znajdziecie również listę knajp dobrych na każdą okazję właśnie z dobrą, włoską kuchnią.

20. Gdzie kupić pamiątki w Mediolanie?

Odpowiem też pytaniem – jakie pamiątki? Jeżeli ma to być jedzenie lub wszystko co z jedzeniem związane (np. fajna książka) to koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu. Jest tam o delikatesach, które porządnie przetrzepią wam portfel, tak że chyba pożałujecie, że to miejsce wam poleciłam. Ale spokojnie – ja też tam przepadam. Magnesiki możecie dostać w jakimkolwiek kiosku przy Piazza Duomo, a po sprawy ciuchowe czy dodatki zajrzyjcie koniecznie do wpisu o shoppingu.

Liczę, że rozwiałam wątpliwości. Tylko plis, nie piszcie mi po raz setny jak dojechać z Bergamo do Mediolanu i czy lepszy będzie pociąg do Como czy autobus.

Szerokości.

Dominika

mediolan przewodnik

A teraz czas na Ciebie!
 

To wszystko, co czytasz jest dla Ciebie i z myślą o Tobie!  Spodobało się? Zostaw po sobie ślad:

– w komentarzu, tu na blogu,

– udostępniając i komentując na Facebook’u
Ponadto, spotkasz mnie także na Instagramie, a do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez mail: ochmilano@gmail.com

Inne ciekawe wpisy

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial