0
POLECENIA I RECENZJE WŁOSI WŚRÓD WŁOCHÓW

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? – recenzja książki Gabrielli Contestabile i konkurs z nagrodami

włoszki czego mogą nas nauczyć

Przyznaję, że zaskoczyłam się pozytywnie, gdy otrzymałam wiadomość od Wydawnictwa Literackiego z propozycją recenzji książki Gabrielli Contestabile Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? Tytuł korcił mnie znacznie bowiem sama na co dzień pracuję z włoskimi kobietami i spędzam w ich towarzystwie bardzo dużo czasu. Wiem o czym rozmawiają, jak się ubierają, jakich używają kosmetyków i czym pielęgnują włosy. Powiem nieskrycie, że potrafią mnie inspirować pomimo tego, że miałyśmy ze sobą bardzo różne relacje.

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? – książka o jakże kuszącym tytule. Myślę, że przy pierwszym wejrzeniu wzbudza zainteresowanie posiadaczek estrogenu. Nie tylko tego włoskiego. Polki lubią pytać o śródziemnomorskie babeczki, bo przyznajcie przecież, że przepadamy za Sophią Loren, zazdrościmy krągłych bioder Bellucci i z zaciekawieniem szukamy informacji o rozwoju biznesu Prady. Kto zgłębia temat włoskich kobiet na pewno słyszał o divie włoskiej muzyki Minie, czy rozczulił się nad historią powstania cukierków Baci od Luisy Spagnoli. Włochy oprócz szeroko pojętej sfery kulturowo- krajobrazowej i kulinarnej mają coś jeszcze – swoje kobiety.

Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce. Okładka przedstawiająca bardzo podobną do Moniki Bellucci modelkę, odzianą w ciepłe, minimalistyczne i dobrze skrojone szaty w odcieniu ciepłego beżu i bieli oddaje dokładnie wizję mojego ulubionego włoskiego zapachu Bottega Veneta, o którym pisałam tutaj. Odwracając książkę czytam, że dowiem się z niej jakie są sekrety spełnionych włoskich kobiet. Na czym polega niepowtarzający styl mieszkanek Rzymu, Florencji czy Neapolu oraz jak Włoszki to robią, że zawsze znajdują czas na plotki z przyjaciółką, własne przyjemności, gotowanie […], a przy tym zawsze wyglądają ponętnie i kobieco?

Gabriella Contestabile wzbudziła mają sympatię chociażby tym, że łączy nas kilka wspólnych mianowników. Pomimo włoskiego pochodzenia, autorka w latach 60-tych wyemigrowała z rodzicami do Kanady, pracowała dla firmy, w której aktualnie sama urzęduję. Krótko mówiąc łączy nas branża, emigracja i tęsknota do własnej Ojczyzny, a to już dobry początek do odpłynięcia w lekturę i odkrycia tego, co przygotowała dla czytelnika Gabriella.

Zanim na dobre wtopię zęby w recenzję chciałam wam tylko zaznaczyć, że ja nic z tego nie mam (oprócz własnego egzemplarza książki), ale za to dla was załatwiłam fajny konkurs z nagrodami, o którym przeczytacie na końcu tego wpisu.

włoszki czego mogą nas nauczyć

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? Książka traktuje o wszystkim po trochu. Została podzielona na 32 krótkie rozdziały, z czego każdy z nich rozpoczyna cytat nawiązujący do nowego wątku. Pomimo obiecywanego odkrywania sekretów Włoszek na tylnej okładce książki, musimy być świadomi, że nie rozmawiamy tu o poradniku. Z każdą przeczytaną stroną uświadamiam sobie, że Gabriella Contestabile gryzie temat w zupełnie inny sposób niż mogłoby się wydawać. Włoszki to przede wszystkim podróż po kobiecości, elegancji i szyku. Podróż do ukochanej Italii, wypełnionej włoskim rzemiosłem, jedzeniem, wartościami oraz tradycjami, otulonymi najwyższym gatunkowo rodzajem kaszmiru. To również tęsknota za Ojczyzną i duma z własnego pochodzenia. Radość z małych rzeczy i docenienie ulotnych chwil w towarzystwie silnych, energicznych i patrzących pozytywnie w przyszłość kobiet.

Spora część rozdziałów Włoszek to wspomnienia autorki z życia na emigracji w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych okraszony sporą dawką włoskich anegdot i towarzystwa włoskich emigrantów. Wątki przewijają się na zmianę z ciekawostkami kulturowymi, historią i pochwałami dla włoskiej mody oraz jej rozkwitu za oceanem. Autorka opowiada o swoich powrotach do kraju w charakterze ,,turystki” i inspiruje czytelnika miejscami, które odwiedza. W powietrzu roztacza się zapach perfum z Florencji, po ulicach stąpają kobiety w uroczych sandałkach, zwiewnych sukienkach i wymalowanych na pomarańczowo ustach. Są Włochy, jest Mediolan, a samemu czytaniu towarzyszy ciepło wąskich uliczek i miejski gwar. Książkę wypełniają włoskie mądrości, będące esencją dobrego i pełnego życia. Pomimo, że niektóre cytaty nie zostały wypowiedziane strickte przez rodowitych Włochów, to z lubością zaznaczałam rogami strony i podkreślałam ciekawe zdania.

W książce jest dużo o włoskiej modzie, co najbardziej zainteresowanym może się podobać. Gabriella pięknie pisze o materiałach, o pochwale jakości w imię idei compra meno, compra meglio [kupuj mniej, kupuj lepiej], co uważam za cenne w dobie dzisiejszego konsumpcjonizmu i faktu, że pomimo wielu rzeczy w garderobie zwykle nie mamy się w co ubrać. Szyk i styl to świadome wybory i dbanie o otaczające nas rzeczy materialne oraz umiejętność wzniecania nowego życia w to, co już stare i być może niemodne. W tych akapitach książki często się uśmiechałam, bo przywoływałam obraz mediolańskich sciur, które są idealnym odzwierciedleniem wartości, o których pisze autorka. Nie spodziewałam się takie zwrotu akcji, dlatego ten aspekt był dla mnie w książce bardzo miłą niespodzianką.

Osobiście podobała się część o włoskich kobietach-ikonach, które na stałe wpisały się na karty włoskiej kultury. W trakcie czytania robiłam pauzy i z zaciekawienie wyszukiwałam informacji o siostrach Fontana, czy googlowałam zdjęcia głośnego plecaczka od Prady. Szukałam miejsc we Włoszech, o których pisała autorka. Lubię książki, które wzbudzają ciekawość i zmuszają do tego żeby wysilić się nieco poza samo czytanie w celu weryfikacji nowych informacji i szerzenia horyzontów.

Przyznaję – bywa, że język jakiego używa Gabriella czasem drażni zbytnią wzniosłością. Opisy smaku pomidora, czy zadowoleniem jedną czekoladką do kawy czasami bywa przerostem formy nad treścią, ale myślę, że ta książka miała mieć właśnie takie styl. Docenia się w niej właśnie piękno chwili i możliwość bycia w tu i teraz. Z drugiej strony to bardzo babska pozycja, a sposób w jaki autorka opowiada o podejściu kobiet do kuchni, pracy czy życia naprawa otuchą i rozgrzewa niczym rozmowa z przyjaciółką przy filiżance gorącej włoskiej kawy.

Od książki Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? nie oczekujcie pełnej odpowiedzi na pytanie jakie są naprawdę Włoszki? Przekaz autorki wiruje wokół idei piękna, którego warto szukać w codziennych czynnościach. O nie zapominaniu o chwilach tylko dla siebie, o pozytywnym myśleniu i radości z prostoty życia. Dokładnie w taki sposób, jak robią to Włoszki. Pomimo (niekiedy) zbytniego generalizowania włoskich kobiet przez autorkę, mnie książka się podobała. Jest moim zdaniem idealnym wyjściem na wieczór z samą sobą i dobrym kieliszkiem włoskiego wina. Praktykowałam – polecam.

Konkurs

Chcę, aby każda z Was (albo i każdy!) mógł mieć możliwość własnej oceny tej książki i przeniesienia się w świat elegancji Contestabile. Z tej okazji wraz z Wydawnictwem Literackim ogłaszam konkurs, w którym do rozlosowania będą 3 egzemplarze książki Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?

Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: Czym inspirują Cię Włoszki?

Odpowiedzi na pytanie konkursowe zostawcie w komentarzu na facebooku pod postem lub przesyłajcie proszę do mnie na mail: ochmilano@gmail.com

Konkurs trwa od 2.03.2020 do 7.03.2020 (do północy).  W niedzielę 8.03.2020 ogłoszę 3 nazwiska zwycięzców, dlatego w mailu nie zapomnijcie o podanie Waszego imienia i nazwiska!

Książki wyśle do Was bezpośrednio Wydawnictwo Literackie.

Regulamin konkursu

1. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z zaakceptowaniem jego regulaminu.

2. Organizatorem konkursu są portal Och!Milano i Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Długa 1, 31-147 Kraków

3. Zadanie konkursowe polega na przesłaniu pisemnej odpowiedzi na pytanie „Czym inspirują cię Włoszki?” 3 najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone egzemplarzem książki Włoszki. Czego mogą nas nauczyć? Gabrielli Contestabile.

4. Jedna osoba może wysłać tylko jedną odpowiedź na pytanie konkursowe.

5. Mail z odpowiedzią na pytanie konkursowe musi zawierać wszystkie wymagane przez organizatora dane. Ich całkowity lub częściowy brak uniemożliwia udział w konkursie.

6. Uczestnictwo w konkursie oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych przy realizacji konkursu, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997 (DZ.U. nr 133, poz. 883, z późn.zm.).

7. Każdy zwycięzca konkursu zostaje poinformowany o wygranej drogą elektroniczną.

8. Dla każdego konkursu określona jest nagroda i nie istnieje możliwość zamiany jej przedmiotu ani terminu.

W przypadku opóźnień niezależnych od Wydawnictwa Literackiego organizatorzy konkursu w miarę możliwości informują zwycięzcę o zmianie terminu dostarczenia nagrody.

Powodzenia,

Dominika

A teraz czas na Ciebie!

To wszystko, co czytasz jest dla Ciebie i z myślą o Tobie!  Spodobało się? Będzie mi miło, jeśli udostępnisz i dasz szansę innym na udział w konkursie.

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

    Leave a Reply