0
MEDIOLAN WYDARZENIA

Salone del Mobile 2021 – targi designu w Mediolanie powracają! Lista miejsc i atrakcji

mediolan design

W końcu po prawie dwóch latach przerwy na salony wraca Fuorisalone 2021 w Mediolanie! Ten tydzień designu w Mediolanie kocham całym sercem – przyjeżdżają ludzie z całego świata, ulice miasta tętnią życiem, a każdy zakamarek wypełniają niesamowite instalacje i wydarzenia. W najnowszym wpisie zrobiłam dla Was szybki rozkład jazdy tego, co na Was czeka.

Od 4 do 10 września 2021 powraca tydzień designu w Mediolanie. Szczerze mówiąc zastanawiam się czy ze względu na pandemię, tegoroczne Fuorisalone będzie bardziej włoskie, czy jednak wpadnie trochę ludzi z międzynarodowego światka. Tematem tegorocznej edycji Fuorisalone są Forme dell’Abitare, czyli Formy Życia (Mieszkania). Wydarzenia wyglądają bardzo zachęcająco i jak co roku odbywają się w tych samych dzielnicach Mediolanu.

2021 Fuorisalone: @macstopa

Brera Design District 

W dzielnicy Brera znajdziecie ponad 90 różnych instalacji, ekspozycji i wystaw. Formy Życia w tej części miasta ukazują post-pandemiczną przyszłość. Architekci i designerzy przedstawiają w swoich projektach nowe rozwiązania w celu polepszenia zrównoważonego życia społecznego, terytorialnego i mieszkaniowego. Poniżej podaję kilka instalacji, które warto obejrzeć:

Carlo Ratti per l’Orto Botanico di Brera

Ogród Botaniczny ASP Brera to miejsce, do którego zawsze warto zajrzeć w czasie Fuorisalone. Tegoroczna Natural Capital to trójwymiarowa wizualizacja autorstwa Carla Ratti, ukazująca rolę roślin i drzew zarówno w produkcji tlenu, jak i pochłanianiu szkodliwego dwutlenku węgla. 

Adres: Orto Botanico di Brera, Via Fratelli Gabba 10 – Via Brera 28

Insula delle Rose

Prezentuje nowości w świecie designerskich mebli. Przy Via Goito 3 dostępna będzie przestrzeń o tematyce Propagation green, będąca refleksją nad związkiem między naszym stylem życie, naszymi zamieszkałymi przestrzeniami a budującą siłą natury. 

Adres: Insula delle Rose, Via Goito, 3

Sekretny ogród Visionnaire

Jadłam u nich kiedyś lunch – polecam zajrzeć, jeśli chcecie zjeść obiad w nietypowym otoczeniu. Designerskim rzecz jasna. Showroom Visionnaire na czas tygodnia designu zamieni się w sekretny ogród, w którym architektura, natura i sen stają się głównymi bohaterami. Instalacje są tworzone bez plastiku, a marka bazuje na neutralności węglowej.  

Adres: Visionnaire, Piazza Cavour, 3

2021 Fuorisalone: z archiwum @visionnairehomephilosophy

l True to Food Garden Show di Signature Kitchen Suite

Nieopodal Visionnaire warto zajrzeć do showroomu Signature, gdzie kuchenne przestrzenie zamienią się w ogród aromatycznych zapachów ziół. Ponadto dostępne będą degustacje o tematyce True to Food.

Adres: Showroom Signature Kitchen Suite, Via Manzoni, 47

No Curves dla Bodyfriend

Bodyfriend ma dla nas pełnowymiarowy skok w mindfulness, czy też w ,,pełnię życia’’, cokolwiek znaczy to w odniesieniu do designu – brzmi ciekawie. 

Adres: Bodyfriend, Via Manzoni 43

CTMP Design Auction

Cambi Casa d’Aste we współpracy z mediolańskim studiem Mr. Lawrence zaprasza na aukcję współczesnego desgnu takich szych jak: Nendo, Fernando i Humberto Campana, Sabine Marcelis, India Mahdavi, Richard Hutten e Zaha Hadid.

Adres: Cambi, via San Marco, 22

dOT-design Outdoor Taste

Koniecznie zajrzyjcie na dziedziniec kościoła San Marco, które zamieni się w prawdziwą oazę zieleni, witalności i piękna. Liderzy marek outdoorowych skomponowali dla nas wyrafinowane przestrzenie open-air.

Adres: Piazza e Via San Marco, 2


To zaledwie mikro-zajawka tego, co czeka na Was w dzienicy Brera. Po więcej eventów zajrzyjcie pod tym linkiem.

Superstudio Group

R/evolution

Ekspozycja w rozmiarze MAXI to propozycja od Superstudio Group. Wystawa będzie podzielona na 8 przestrzeni tematycznych. Będziecie mogli tutaj obejrzeć projekty zarówno włoskich, jak i międzynarodowych artystów. Całość skupia się głównie na pojęciu kobiecości, młodych oraz ikonach początków trzeciego tysiąclecia.  

Adres: Via Tortona 27

TORTONA DESIGN WEEK

Tematem tegorocznej Tortona Design Week 2021 jest IN – OUT, Perception of Sustainability. Sytuację społeczeństwa w czasie pandemii można nazwać zmieniającym się stanem IN & OUT, dlatego też wydarzenia w dzielnicy Tortony koncentrują się właśnie na tym dualizmie sytuacji – raz na zewnątrz albo wewnątrz. W okolicach Tortony będziecie mieli okazję obejrzeć wielu międzynarodowych artystów, m.in. APIMA i AICEP, Made in Portugal naturally at Tortona Design Week, czy lub magiczny labirynt od Kaoru Mende. 

Adres w kolejności: Via Tortona 12 i Via Tortona 32 

Więcej info tutaj.

Ponadto Tortona Rocks zaprasza do Opificio 31, gdzie możecie obejrzeć między innymi naszą rodaczkę Izę Rutkowską i jej Equestrian Statue – jako sprzeciw wobec negatywnych wiadomości, które często pojawiają się w przestrzeni publicznej. Instalacja przedstawia wielkiego konia- zabawkę, bez własnego jeźdźca, na którego zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wsiąść. 

Adres: Opificio 31, Via Tortona 31

2021 Fuorisalone Iza Rutkowska @tortonarocks

BASE

Base w tym roku prezentuje się pod hasłem We Will Design. W programie między innymi:

 1. Temporary Home by Ikea
 2. GAIA – instalacja dedykowana Matce Ziemi, artystą jest Luke Jerram

Adres: BASE, Via Bergognone 34

Università Statale

Na naszej liście nie może zabraknąć uniwerku Statale. Polecam Wam gorąco odkryć kolejno akademickie dziedzińce. Będziecie mieli okazję, aby zobaczyć kilka polskich współpracy przygotowania Info Pointu oraz Press Roomu wystawy Creative Connections. Projekt sali to dzieło  @macstopa i @massivedesignofficial. Recepcja i umeblowanie to między innymi:  @wolfwarsaw, @forboflooringsystems i @muraspecpolska.

Adres: Università Statale di Milano, Via Festa del Perdono 7

2021 Fuorisalone Creative Connections @internimagazine
2021 Fuorisalone Universita Statale @internimagazine

Quadrilatero della Moda

W dzielicy mediolańskiej mody również wiele się dzieje. Polecam kilka dań głównych i przystawek:

Luxury Green Experience, Simone Guidarelli x Officina Arkitettura – bohaterkami wydarzenia są tapety w stylu naturalistycznym i retro. 

Adres: Il Salotto di Milano, Corso Venezia 7

Hermès by Luca Nichetto – w domu mody Hermès będzie można zobaczyć witryny w stylu Mythological Renaissance, inspirowane mitologią. Czuję, że będzie petarda.

Adres: Hermès, Via Montenapoleone 14

Heineken w  palazzo Serbelloni– marka piwa Heineken pokaże nam swoje futurystyczne bary. Materiały pochodzą z recyklingu.

Adres: Palazzo Serbelloni, Corso Venezia 16 

Artemest celebruje temat wody – na centralnym dziedzińcu Hotelu Senato będzie można obejrzeć niezwykłą ekspozycję inspirowaną wodą. Na dziedzińcu znajduje się lustro wody, ktore przypomina Naviglio Grande w Mediolanie. Ponoć będzie można zobaczyć kilka niepublikowanych dotąd projektów od włoskich rzemieślników. Who knows!

Adres: Hotel Senato, Via Senato, 22, Milano

2021 Fuorisalone Artemest @fuorisalone

5 Vie

Wiecie, że w Mediolanie istnieje taka dzielnica, zwana 5 ulicami? Patrząc z perspektywy lotu ptaka, przyjmują one kształt gwiazdy. W tym przypadku 5Vie to oczywiście nazwa projektu Art + Design. Podczas Fuorisalone 2021 też warto wpaść w te okolice.

Szczególnie polecam zajrzeć do:

Palazzo Litta – przy Corso Magenta 24 będziecie mieli okazję zajrzeć na plażę wewnątrz jednego z secesyjnych dziedzińców miasta. Projekt nazywa się Una Spiaggia Nel Barocco.

Palazzo Turati – Via Meravigli 9/b gości grupę ok. 80 projektantów z Holandii.Fotografia, moda, sztuka, rzemieślnictwo.

Więcej info o wydarzeniach 5 Vie tutaj.

Inne miejsca warte odwiedzenia

 • W Triennale od 4 września możecie obejrzeć 3 różne wystawy: Carlo Mollino. Allusioni Iperformali, Kenji Kawabata ‒ All Things in Natur, il Salone / la Città. Więcej informacji o wydarzeniach w Triennale znajdziecie pod tym linkiem. Adres: Viale Emilio Alemagna 6
 • Wystawa Marcina Rusaka w okolicy metra Lodi Tibb. przy Via Adige 17
 • Piscina Cozzi – stary mediolański basen też zawsze daje czasu. W tym roku będzie można obejrzeć instalację zatytułowaną Be Water autorstwa Maurizio Cattelana we współpracy z marką Desigual. Adres: Viale Tunisia 35
 • Instalację od marki Seletti, którą osobiście uwielbiam możecie obejrzeć przy Via Balzaretti 4. Z takim street artem na pewno będzie się działo.
 • ADI DESIGN MUSEUM – to fajne nowe muzeum zlokalizowane w dzielnicy Chinatown, gdzie możecie obejrzeć tymczasowe wystawy oraz laureatów nagrody Compasso d’Oro, przyznawanej we Włoszech od 1954 roku za włoskie wzornictwo przemysłowe. W loży zasiadają same Vipy, a w cenie biletu możecie zabrać ze sobą jeden fajny plakat. Tutaj wrzucam link. Adres: Piazza Compasso d’Oro 1
 • ISOLA DESIGN DISTRICT działa w tematyce We Are What We Design – zrównoważony design. Adres: Dzielnica Isola w Mediolanie, linia metra M5.
 • ALCOVA – w okolicach metra M1 (przystanek Inganni) pojawią się instalacje w byłej fabryce babki panettone marki COVA.
Seletti, Toaletpaper @stefanoseletti @mauriziocattelan @livingcorriere
@marcinrusak

Jeśli nasuwa Wam się takie pytanie, to wiedzcie, że większość imprez jest darmowa i nie potrzeba na nie żadnego zaproszenia. Na niektóre eventy wcześniej należy zarejestrować i taką informację możecie doczytać pod wydarzeniem Wszelkich innych wydarzeń szukajcie na mapie, którą podaję pod tym linkiem. Jestem pewna, że będziecie się świetnie bawić!

Do zobaczenia w Medio,

Dominika

Zdjęcie okładkowe: 2019 Fuorisalone @milanofinanza.it

Czy ktoś z Twoich znajomych wybiera się na Milano Design Week 2021? Podziel się tym wpisem, dzięki 😉

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

  Leave a Reply