0
MEDIOLAN ZWIEDZANIE

5 sposobów jak spędzić romantyczny czas w Mediolanie

Wbrew temu, co mówią ekolodzy o poziomie smogu w Mediolanie muszę przyznać, że to miasto potrafi być romantyczne, owiane czerwono-różową smużką serduszek. Wystarczy odpowiednio szukać albo po prostu znaleźć się w odpowiednim miejscu i we właściwej atmosferze. Przecież to tutaj zaczęła się moja polsko-włoska love story i jak widzicie miłość trwa do dziś. Umówmy się, że moja krótka lista sposobów na to, jak spędzić romantyczny czas w Mediolanie jest uniwersalna zatem możecie ją stosować kiedy tylko chcecie, nie muszą to być Walentynki, ani inne -tynki.

1.  Przepłyńcie się gondolą na Navigli

A dlaczego by nie? Jeżeli nie ma was akurat w Wenecji, a chcecie zrobić coś nieco bardziej oryginalnego w Mediolanie to oto i proszę, ku waszym zapotrzebowaniom po Mediolanie również pływają gondole (weneckie!), a dokładniej w dzielnicy Navigli. Jest to świetna okazja do tego, aby przekonać się na własnej skórze czym jest okolica San Cristoforo, bo zwykle ludzie docierają tylko do połowy trasy, przez którą przepływają kanały. Druga część zostaje nieco zapomniana, a szkoda bowiem ten uroczy skwer skrywa wiele ciekawych zakamarków. Na San Cristoforo znajdziecie kilka uroczych knajpek, cudowną lodziarnie i ten ładniutki kościółek, przy którym warto się zatrzymać, aby trochę się poprzytulać na ławce. Już w poprzednich wpisach o lodziarniach i kuchni milanese odsyłałam was do tej okolicy. Teraz zrobię to po raz trzeci, zapraszając was na gondole. Musicie wziąć tylko pod uwagę, że nie zawsze będzie to dostępny serwis z uwagi na zmieniający się poziom wody. Na gondoli dostępna jest również opcja aperitivo, bo że oświadczyny to już chyba sami wiecie, że może to być dobra okazja. Wszystkie kursy startują od siedziby Canottieri san Cristoforo, a ceny zaczynają się od 80€ za 30-minutową trasę. Zadzwońcie i dopytajcie.

Rezerwacja gondoli i info tutaj. Dzwońcie do Canottieri san Cristoforo. Nie do CUS!

2. Trzymajcie się za ręce podczas spektaklu w La Scala

O La Scali jeszcze nie pisałam na blogu, bo nie chciałam robić oklepanych wpisów w stylu must see. Teatr La Scala jest i możecie go sobie z zewnątrz zobaczyć kiedy tylko chcecie, ale obejrzeć w nim spektakl? No właśnie! Nadszedł ten moment żeby zrobić sobie dobrze we dwoje i wyszykować się jak szczur na otwarcie kanału. Ubrać długą suknię, zawiązać krawat i oddać się sztuce w jednym z najsławniejszych teatrów na świecie. Przeżyłam to kilka lat temu, właśnie z okazji którejś z rocznic i było to jedno z piękniejszych doświadczeń kulturalnych. No i ileż w tym romantyzmu! Każde z was otrzepuje się na chwilę z rzeczywistości i zabiegania, aby pobyć razem, potrzymać się za ręce w przyciemnionej, obitej czerwonym aksamitem loży. Dziewczyny, pamiętajcie o czerwonych ustach! Panowie biała koszula zobowiązuje!

Harmonogram, rezerwacja i bilety tutaj.

View this post on Instagram

Questa sera alle 20 si terrà il tradizionale Concerto di Natale. Sir John Eliot Gardiner dirige Coro e Orchestra del Teatro alla Scala e Coro di voci bianche dell’ @accademiascala nell’esecuzione di L’enfance du Christ di Hector Berlioz. I solisti della Trilogia sacra sono Allan Clayton, Ann Hallenberg, Lionel Lhote, Nicolas Courjal e Thomas Dolié. Il concerto sarà trasmesso in diretta su @radio3_rai e in differita su @rai1official il 24 dicembre ore 9.15 e su @raicinque il 25 dicembre alle ore 21.15. Il concerto sarà in replica il giorno 21 dicembre. Tonight at 8pm Sir John Eliot Gardiner will conduct the Christmas Concert at La Scala. Our Chorus and Orchestra and the Treble Voices Chorus of Accademia Teatro alla Scala will perform L’enfance du Christ by Hector Berlioz with soloists Allan Clayton, Ann Hallenberg, Lionel Lhote, Nicolas Courjal and Thomas Dolié. The concert will be broadcast live in Italy on Radio3 Rai and pre-recorded TV broadcast on Rai1 on 24 December at 9.15am and on Rai5 on 25 December at 9.15pm. Second performance on 21 December. © Teatro alla Scala / Brescia – Amisano . © Sim Canetty-Clarke . #teatroallascala #lascalatheatre #concertodinatale #christmasconcert #Milano #johneliotgardiner #chorus #orchestra

A post shared by Teatro alla Scala (@teatroallascala) on

3. Zjedzcie kolacje w jednaj z knajpek na artystycznej Brera

Ze spektaklu wprost na kolację. Znacie już chyba moją miłość do Brery, ta okolica miasta pozostanie dla mnie zawsze najbardziej magiczna pomimo rosnącej z roku na rok turystyki. Tylko na Brerze uliczki są takie wąskie, a niektóre są naprawdę puste, dlatego nie bójcie się w nie zaglądać. Tak sobie początkowo myślałam, czy zrobić wam listę romantycznych knajp, ale potem stwierdziłam, że nie chcę was ograniczać jakimiś adresami. Wybierzcie po prostu co wam się żywnie podoba, bo sami wiecie, jak rozpoznać dobrą włoską restaurację. Brera na romantyczną kolację jest moim zdaniem najlepsza. Omijałabym może te główne uliczki, gdzie restauracja pogania restaurację turystycznym menu. Zrozumiecie w mig, gdy je zobaczycie. Bardzo urokliwy jest plac, na którym stoi były kościół San Carpoforo [foto] (tam jest taka knajpa Rosso Brera, ale już siedzę cicho!) albo okolice Piazza del Carmine. Moim odkryciem jest również okolica Piazza San Marco. Wystarczy, że miniecie turystyczny szum i skręcicie w prawo, a tam dalej na aperitivo do niezwykle urokliwej Clotilde czy Bioesseri. Bioessseri jest nieco pompatyczne, ale bardzo smaczne (mają genialną pizzę neapolitańską). Za to Clotilde w środku wygląda jak paczka cukierków. Tutaj polecam celować w opcję aperitivo, kolacja nie jest warta tej kasy (jest smacznie, ale za tą cenę liczyłabym na coś bardziej wybitnego i wyszukanego). Zapytajcie czy mają otwarty taras na górze (zdjęcie tarasu niżej), rozciąga się z niego świetny widok na kościół San Marco. Romantyzm 1000.

Info o Clotilde Brera, Bioesseri, Rosso Brera.

brera mediolan

restauracja mediolan

4. Wypijcie oryginalnego drinka w intymnej atmosferze

Lokali na drinki w Mediolanie jest od zatrzęsienia i myślę, że nadszedł czas również na przygotowanie wam ściągi ratującej sobotni wieczór, co nie zmienia faktu, że nie wszystkie te lokale dostarczą wam intymnej atmosfery. W takich okolicach jak dzielnica Isola, Navigli, czy chociażby centrum miasta roi się od miejsc wypełnionych po brzegi, a wy przecież chcecie patrzeć sobie głęboko w oczy bez przeciskających się pomiędzy stolikami ludzi. I taki jest Nottingham Forest – bar, który słynie z niekonwencjonalnych drinków, dymnych filiżanek i leśnej atmosfery. Bo jest tu tak trochę, jakbyście zaszyli się gdzieś w lesie. Drinki przyjmują różne kształty i kolory, wiecie – trochę jak kuchnia molekularna z tymże na bazie alkoholu. Przychodzą tutaj praktycznie same pary właśnie na wieczór tylko we dwoje. Przygotujcie się na to, że możecie przed lokalem spotkać kolejkę (uprzedzam, że nie ma możliwości rezerwacji), warto jednak poczekać i w między czasie po prostu pobyć razem.

Info o lokalu tutaj.

5. Spacerujcie objęci po dachu Galerii Vittorio Emanuele

Prawdopodobnie słyszeliście o Torre Branca, która również oferuje widokowy spektakl na całą panoramę miasta. Z mojego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że to taki zimny kawałek blaszanego słupa i romantyzm pasuje tam jak pięść do oka. O wejściu na Duomo też wam nie piszę, no bo zmiłujcie się. Dach Galerii nie jest taki oczywisty, tym bardziej, że mam tu na myśli bardziej godziny wieczorne. Ostatnie wejście na dach Galerii Vittorio Emanuele to godzina 19:30 i w ten przedział czasowy polecam celować. Może i ciut wcześniej. Zamiast pchać się na Terrazza Aperol dokąd pójdą wszyscy, wy bądźcie sprytniejsi i popatrzcie na Mediolan z trochę innej perspektywy.  Godziny wieczorne, gdy całe miasto urzęduje na kolacjach i aperitivo to idealny czas na zachwyt Katedrą Duomo. Nawet im później, tym lepiej. Możecie wtedy przespacerować się od Galerii aż do Castello Sforzesco i tam przy fontannie wymieniać płyny w namiętnych pocałunkach – testowałam, polecam.

Rezerwacja i ceny biletów tutaj.

Ściskam czule,

Dominika

A teraz czas na Ciebie!

Uważasz, że ten tekst może się komuś przydać do organizowania romantycznego wieczoru albo oświadczyn w Mediolanie? Nie bądź żyła, udostępnij go!

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

    Leave a Reply