0
INFORMACJE PRAKTYCZNE MEDIOLAN

6 spraw do załatwienia po przyjeździe do Mediolanu

No dobra, to jesteś. Jesteś w Mediolanie. W lewej ręce trzymasz 15kg bagażu rejestrowanego, a w prawej 20, gdyby to 15 było za mało. Pod pachą niesiesz laptopa i bagaż podręczny. Bagaże rejestrowane spakowane na medal, nie wciśniesz nawet igły! Każda przestrzeń wykorzystana na dobytek Twojego życia. Cholera, aż całe 35 kilogramów!

Drzwi terminalu rozsuwają się, a świat staje przed Tobą otworem. Nic tylko działać i przekonać się na własnej skórze, jak Ci tu będzie? Czy będzie OCH? Czy dupa blada?
Zanim ochłoniesz z pierwszych wrażeń i trochę się zaklimatyzujesz, podam Ci przepis na uporządkowanie spraw z włoską biurokracją, w taki sposób aby było Ci łatwiej wystartować.
1. CODICE FISCALE – to fundamentalna sprawa. Codice Fiscale można porównać do polskiego numeru PESEL. Jest potrzebny przy załatwieniu jakiejkolwiek papierologii we Włoszech; przy podpisywaniu umowy o pracę, wyborze lekarza rodzinnego, zapisaniu się np. do biblioteki, założenia konta w banku ect. Gdzie można go wyrobić? Należy udać się do najbliższego Urzędu Podatkowego (Agenzia delle Entrate). Wymagane dokumenty to: wypełniony wniosek Attribuzione Codice Fiscale (do pobrania w urzędzie) oraz fotokopia Twojego dowodu osobistego. Dodatkowym dokumentem jest także Comunicazione di Ospitalita’, czyli deklaracja od osoby (obywatela spełniającego warunki do legalnego pobytu we Włoszech), potwierdzającej, iż gości Cię w swoim domu. Z załączoną fotokopią dowodu osobistego osoby deklarującej, codice fiscale jest wystawiany od ręki. Trzy pierwsze litery kodu to litery z Twojego nazwiska, natomiast pozostałe trzy to litery z Twojego imienia. Codice fiscale jest przypisywany na całe życie. Możesz wyjechać z Włoch i wrócić po kilku latach, a kod ten zawsze będzie aktualny. Zapisz go gdzieś, zachowaj albo najlepiej zapamiętaj.2. RESIDENZA – zameldowanie. Prawo włoskie mówi o tym, że pobyt do 3 miesięcy na terytorium państwa włoskiego nie wymaga od nas – Polaków dopełnienia formalności związanej z wpisem do rejestru mieszkańców (iscrizione anagrafica). Zameldowanie można uzyskać w przypadku:
– legalnego zatrudnienia bądź prowadzenia działalności gospodarczej,
– posiadania środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, bez potrzeby korzystania ze środków pomocy społecznej, a także ubezpieczenia, pokrywającego koszty leczenia (ja wykupiłam na pierwsze 3 miesiące ubezpieczenie w polskim PZU),
– nauki np. Erasmus.
Wniosek o zameldowanie należy złożyć w Urzędzie Gminy (Ufficio del Comune). Zanim otrzymasz residenzę, możesz postarać się wcześniej o domicilio, czyli deklarację odnośnie Twojego miejsca zamieszkania (NIE ZAMELDOWANIA).
Dokumenty, które są wymagane w Urzędzie Gminy przy składaniu wniosku o zameldowanie to: ważny dokument tożsamości (może być to zarówno dowód osobisty jak i paszport), codice fiscale, oświadczenie o miejscu zamieszkania, czyli domicilio, poświadczenie Twoich środków finansowych własnych lub wynikających ze stosunku pracy (umowa o pracę).
Ważnym jest, aby przy każdej zmianie adresu zamieszkania zgłosić to w Urzędzie Gminy, aby móc przekierować także residencę. Jeżeli tego nie zrobisz potem jest bałagan z korespondencją, wysyłką ewentualnego duplikatu zagubionego dokumentu ect.

3. CARTA D’IDENTITA’ ITALIANA – włoski dowód osobisty. Choć Polska należy do Unii Europejskiej od 2004 roku, to Włosi niestety pominęli ten DROBNY szczegół i dlatego też bardzo często spotkasz się z ich ogromną ignorancją na ten temat. Otóż wielu Włochów ma problem z lokalizacją naszego kraju na mapie świata. Często myślą, że to gdzieś tam w Rosji i z tego powodu wielu z nich ma trudność z rozszyfrowaniem czy nasz dowód osobisty jest odpowiedni jako dokument tożsamości . Krótko mówiąc myślą, że potrzebne nam pozwolenie na pobyt, które dotyczy tzw. extracomunitario, czyli narody spoza Unii i dlatego oczekują od nas, iż wyrobimy wspomnianą carte d’identita’. Wiele krzyku o nic, ale dla świętego spokoju idź do najbliższego Urzędu Gminy w godzinach porannych, aby uniknąć spędzenia tam całego dnia. Wymagany jest Twój dowód osobisty oraz 3 zdjęcia paszportowe. Zabierz także potwierdzenie Twojego zameldowania, wtedy oszczędzisz sobie pytań od Pani z okienka o tym, czy masz zameldowanieKoszt włoskiego dowodu osobistego to 5,42 EUR. Wymóg posiadania carta i’dentita’ italiana to tylko włoskie widzimisie. Włoch wychodzi z założenia, że po co przemęczać się ślęcząc nad zakodowanym po polsku dowodem, jeśli Ty możesz zrobić mu ,,uprzejmość” w postaci włoskiego dokumentu.

 

4. MEDICO DI FAMIGLIA – lekarz rodzinny. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z Twoim ,,być albo nie być” w tym kraju, przyszedł czas na znalezienie lekarza rodzinnego. Masz już codice fiscale, residenza, umowę o pracę. Teraz ktoś musi (albo i nie) pomóc Ci w zadbaniu o Twoje zdrowie. Przychodnia, w której dopełnisz formalności związanych z lekarzem rodzinnym to ASL (Agenzia di Tutela della Salute). Wymagane dokumenty to: dowód osobisty, codice fiscale, umowa o pracę. W zamian otrzymasz listę lekarzy spośród których możesz wybrać swojego. Ja w swoim wyborze kierowałam się oczywiście odległością gabinetu od miejsca zamieszkania, aby nie tracić czasu na dojazdy, jeżeli termometr bije 40 stopni temperatury, a Ty potrzebujesz zwolnienia lekarskiego. Nie spodziewaj się cudów, że trafisz na medycznego geniusza. Jeżeli pierwszy wybór nie będzie trafny, w każdej chwili możesz zmienić decyzję. Ostatnim etapem w związku ze służbą zdrowia jest otrzymanie tessera sanitaria, czyli ,,karty zdrowia” (znajdziesz na niej także swój codice fiscale). Będąc ubezpieczonym przez Twojego włoskiego pracodawcę masz prawo do bezpłatnego korzystania ( za okazaniem tessera sanitaria) ze służby zdrowia również na terenie Polski (w końcu JESTEŚMY W UNII!) za wyjątkiem badań specjalistycznych np. badania laboratoryjne, rentgen.
Tessera sanitaria jest wysyłana pocztą na Twój adres zameldowania. Jeżeli wybierasz się do apteki, okaż ją w momencie płatności. Wszystkie paragony zachowuj, w rozliczeniu rocznym możesz uzyskać zwrot podatku, zarówno za okres pracy jak i zakupione środki farmaceutyczne.

 

5. ABBONAMENTO ATM (klik) – abonament na środki transportu w Mediolanie (za wyjątkiem pociągu). Wniosek o wydanie abonamentu znajdziesz na stacji Porta Garibaldi (M2 – Garibaldi) w punkcie ATM. Inną opcją jest Piazza Duomo w podziemiu metra, które szczerze Ci odradzam ze względu na kolejki. Zabierz ze sobą zdjęcie formatu jak na dowód osobisty, wypełniony wniosek (w zależności od wieku – UNDER 26 lub abbonamento normale) oraz 10 EUR. Swoją kartę możesz doładować na 3 sposoby: tygodniowy (settimanale), miesięczny (mensile) lub roczny (annuale).

 

6. CORSO DI ITALIANO PER STRANIERI – kurs włoskiego dla cudzoziemców. Znajomość języka włoskiego na poziomie komunikatywny to połowa sukcesu. W takiej sytuacji będzie łatwiej znaleźć pracę, a co za tym idzie: uzyskać ubezpieczenie od pracodawcy, zameldowanie i możliwość bezpłatnego korzystania z włoskiej służby zdrowia bez ponoszenia kosztów wizyt prywatnych. Kurs języka włoskiego jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcesz pobyć trochę wśród ludzi i co najważniejsze: nauczyć się szybko gadać. Nie ma żadnej magicznej siły, która sprawi, iż lekcje w samotności z książką zrobią z Ciebie prawdziwego Włocha. Pisałam o tym w jednym z moich postów (klik). Kursy dla cudzoziemców są organizowane przez Urzędy Gminy (klik) lub (klik). Godziny zajęć, koszt kursu, poziom i lokalizację możesz dobrać sam do swoich potrzeb. Ja chodziłam do szkoły w miejscowości MONZA pod Mediolanem (około 20 minut pociągiem) w szkole Confalonieri (klik). Zdecydowałam się na dwa poziomy A2 i B1. Za rok edukacji zapłaciłam z góry po 20 euro za kurs (!). Jak to w szkole bywa, dużo zależy od prowadzącego zajęcia. Prawdziwym urokiem tych zajęć jest to, że bez znajomości języka musisz zrozumieć swojego nauczyciela, który mówi tylko po włosku. Takie małe ,,pranie mózgu” zmusza Cię do myślenia, koncentracji i wtedy uczysz się naprawdę szybko. Każdy z uczestników zajęć ma tak naprawdę swój poziom. Wszyscy starają się wyrazić siebie mając mały zasób słów, podstawową bazę gramatyczną i brak akcentu. Nie umiem stwierdzić, która szkoła w Mediolanie jest najlepsza, wszystko i tak zależy od Twoich chęci i samozaparcia. Nie ma zmiłuj. Jeżeli masz minimalną podstawę językową, radzę wybrać kurs średnio-zaawansowany, który jest bardziej dynamiczny. Zaczynasz czytać krótkie artykuły, poznajesz ciekawsze słownictwo i dialogi. Krótko mówiąc nie uczysz się nazw owoców i warzyw. Moim zdaniem nie ma kursu idealnego. Najważniejsze, że przebywasz wśród ludzi. Na kursach z pewnościa spotkasz narodowości z całego świata. Fajne doświadczenie, a nóż widelec z kimś się zaprzyjaźnisz.

 

Dominika

 

A teraz czas na Ciebie!

To wszystko, co czytasz jest dla Ciebie i z myślą o Tobie!  Spodobało się? Zostaw po sobie ślad:

– w komentarzu, tu na blogu,

– udostępniając i komentując na Facebook’u
Ponadto, spotkasz mnie także na Instagramie, a do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez mail: ochmilano@gmail.com

Zapisz

Inne ciekawe wpisy

Brak komentarzy

    Leave a Reply